| anonim_4396 a întrebat:

Era un film din Republica Moldova pe youtube! Nu stiu cum se numea il tot caut! Stiu ca un baiat care a spus "Ba noi ce limba vorbim limba Moldoveneasca sau Romana " si o fata i-a zis "Esti prost! Noi vorbim limba moldoveneasca si tiganii vorbesc limba Romana" atat imi aduc aminte! Vreau sa il caut ca era foarte misto filmu era vorba de 2 clanurii din cate imi aduc aminte.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci cauta pe un site de elita moldovenesc. Ce cautati pe siteuri de tigani? Cum puteti sa va bateti joc de propriul neam? Daca limba voastra ar fi straina noi n-am intelege mare lucru. Dar limba voastra este romaneasca si poate intr-o zi o sa va dati seama ca faceti parte dintr-un popor cu o istorie bogata si chinuita. Un popor care a rezistat la rascrucile a 3 mari imperii: Rus, Turc si Austro-Ungar. Limba tiganilor este limba tiganeasca (romanes cum zic ei acuma) si sunt destui si la voi. Partea proasta ca pe langa tigani aveti si multi rusi care-si bat joc de voi si va impuie capul cu prostii. Daca n-ati fi romani n-ati avea atatea cetati facute de domnitorii romani din moldova. Suntem una din putinele tari care ne intelegem in orice parte. Alte tari au dialecte care au foarte putine cuvinte in comun. Dar asa este neamul romanesc dispus sa-si bata joc de aproapele sau si de neamul sau. Lasi!
Apropo! "Misto" e din limba tiganeasca.

| RobbyPh a răspuns (pentru Salontanul):

Nu sunt Moldovean :)) sunt din Constanta! Asa era replica in film! Dar l-am gasit! Pe la minutul 10 incepe https://www.youtube.com/watch?v=9f4ZGRvao1o

| Salontanul a răspuns (pentru RobbyPh):

Ok. Scuze!