| DeeaMeeh a întrebat:

Ma framanta o intrebare : Daca vreau la o clasa cu bilingv, dau bilingvul si il si iau conteaza media mea de admitere?
De exemplu, am media de admitere 8.40 iar liceul are media ultimului admis 8.94. Daca iau bilingvul pot intra?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Să îţi explic cum stau lucrurile. În fiecare judeţ există mai multe licee cu diverse profile. Unele au Bilingv, altele nu. Elevii dau examenul de Bilingv şi în cazul în care îl iau pot trece pe lista de opţiuni şi clasele cu acest profil. Dacă nu iau examenul, degeaba trec aceste clase pe listă deoarece nu vor fi admişi. Să presupunem că iei examenul şi treci pe lista cu opţiuni un liceu cu profilul Bilingv. Dacă alţii cu medii mai mari decât tine au trecut această opţiune, atunci automat tu nu vei mai avea loc. Important este să alegi un liceu unde crezi că nu vor obta foarte mulţi pentru clasa de Bilingv. Cei cu medii mari au imunitate în faţa ta. Dacă pe tine te primeşte şi se mai înscriu alţii cu medii mai mici, atunci ei nu vor fi acceptaţi. Ideea este că trebuie să ai noroc să nu obteze mulţi cu medii mai mari decât tine pentru acest profil. Contează foarte mult media de admitere. Eu când am vrut să mă înscriu îmi amintesc că luasem examenele de Bilingv şi pusesem pe lista prima opţiune o clasă de Filologie Bilingv Franceză dar nu am fost acceptată deoarece mi-au luat locul cei cu medii mai mari decât mine aşa că am ajuns la o clasă cu profil Filologie Bilingv Engleză.
Sper că ai înteles ce am vrut să îţi explic.
Pa-pa.

| DeeaMeeh explică (pentru Hydrangeaceae):

Am inteles.Multumesc mult! happy

2 răspunsuri:
| lety93 a răspuns:

Conteaza doar media de admitere. Poti lua testul de bilingv cu 10, ca nu conteaza asta. Testul iti da posibilitatea sa treci si profilul bilingv pe fisa de admitere.
In legatura cu media ultimului admis, aia a fost anul trecut si este doar informativa. Anul asta ultima medie poate fi 7. Daca vrei sa mergi in clasa bilingva, ar trebui sa ti-o pui pe lista cu optiuni pentru ca nu ai de unde sti care va fi ultima medie semestrul asta sau cati vor opta pentru acel profil.