| Vovec_Simona_1986 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns? Am terminat liceul in 2010, si am luat bacalaureatul, insa nu am ridicat diploma din liceu, si nici dosarul de inscriere. Acum dupa 7 ani se mai poate recupera diploma de bac? adica mi-o mai da de la liceu? si cum sa procedez? Intre timp mi-am schimbat si numele de familie....multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru eliberarea diplomei de bacalaureat se face o simpla cerere care se depune la secretariatul scolii la care ai sustinut si ai promovat examenul de bacalaureat. Trebuie sa ai asupra ta :CI, certificatul de nastere, certificatul de casatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, raspunsul il poti afla la secretariatul liceului de unde etrebuia sa-ti ridici diploma acum 7 ani.
Nimeni de aici nu te poate ajuta cu nimic, daca nu te deplasezi personal acolo, cu Cartea de Identitate, certificatul de nastere si casatorie, ca sa ai dovada ca esti tu, dar te-ai casatorit si ti-ai schimbat numele.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Violleta2022):

Diploma si oricare act care raman in incinta secretariatului sunt pastrate pentru 100 de ani, deci teoretic iti poti scoate diploma de bac dupa 100 de ani de la absolvire happy.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Se poate, stiu pe cineva care a ridicat-o dupa 20 de ani... Trebuie sa te duci la secretariatul liceului si sa vorbesti cu doamnele de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| dobinciucI a răspuns:

Bineinteles ca se poate! Trebuie doar sa te duci la liceu sa le prezinti buletinul si ei iti vor da diploma de bacalaureat.

| Vovec_Simona_1986 explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor! Am sa ma duc la secretariat sa depun cererea, sa vad ce raspuns primesc, caci am sunat inainte si am explicat situatia mea, si mi-au spus ca m-am trezit acum ca vreau diploma si toate actele! Ca sa vada ca ele nu tin in arhiva liceului atatia ani diplome s-a.m.d..., ca n-au soferi pentru curierat sa-mi aduca de la minister diploma si sa duca cererea pentru aprobare, vorbe din astea obosite. Va multumesc inca o data tuturor!