| saturdaynight a întrebat:

Nu stiu daca am incadrat bine intrebarea, dar incerc asa. Sunt la facultatea de medicina in anul 4 si ma gandesc de ceva vreme sa plec in strainatate pentru rezidentiat. Stie cineva exact care ar fi procedura, daca trebuie sa dau examenul de rezidentiat si aici si in tara respectiva, daca se echivaleaza tot sau ar trebui sa mai fac ceva dupa incheierea facultatii? Mentionez ca m-ar interesa tarile europene in primul rand. De asemenea, medicina legala ar fi o optiune pentru alta tara avand in vedere ca legile sunt altele? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea mai buna optiune este sa dai rezidentiatul direct in tara in care vrei sa mergi, dupa regulile de acolo (in Spania este un examen national, de exemplu, in Germania este un interviu cu o clinica de pregatire rezidenti). Nu ti se va recunoaste examenul de rezidentiat dat aici. Medicina legala este o optiune doar daca vei ramane sa profesezi in respectiva tara definitiv, legile si procedurile difera mult si nu vei mai putea apoi practica meseria in alta tara fara pregatire suplimentara

| saturdaynight explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult! Deci daca m-as hotari sa plec, nu ar trebui sa dau rezidentiatul si aici. Si stii cumva ce s-ar intampla daca nu iei examenul/nu treci de interviul respectiv? Stai un an pe bara, cum ai face la noi? Multumesc din nou.

| Brigaela a răspuns (pentru saturdaynight):

Da, stai pe bara pana il iei. In tarile cu interviu, poti da mai multe interviuri si sa te duci acolo unde te accepta.
Nu trebuie sa dai rezidentiatul si aici, dar daca vrei sa te intorc sa practici aici, este posibil sa fii nevoita sa dai niste examene.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
poti face rezidentiatul oriunde vrei tu doar sa stii limba ca sa poti sa profesezi in tara dorita
O zi buna.

| Andreea222200 a răspuns:

În caz că mai accesezi site-ul, sunt curioasa daca ai reușit sa pleci