| stefy_4284 a întrebat:

nu tare inteleg Teorema lui Pitagora, va rogsadcare puteti sa imi ziceti cum se afla catetele unui triungi dreptunghic daca cunoastem ipotenuza si un unghi? va rog:*

2 răspunsuri:
| Zuzy a răspuns:

Buna. pentru a rezolva trebuie sa stim cat e unghiul.
S.ar putea sa fie cu elemente de trigonometriewinking.

| Victor_8625 a răspuns:

Incerc sa-ti explic cat de simplu stiu.
sa zicem ca:
a = ipotenuza
b = cateta de sus in jos
c = cealalta cateta
Daca unghiul este de 30 de grade sau de 60 inseamna ca aplicam o teorema. nu stiu daca ai facut-o da ti-o zic latura care se opune unghiului de 30 de grade IN TRIUNGHIUL DREPTUNGHIC este jumate din ipotenuza adica
b= a : 2
Daca nu este niciun unghi de 30 sau de 60 atunci trebuie sa stii sinus si cosinus.
Cam asta e tot. Nu-ti explic de sinus si cosinus (desi poate le-ai facut) decat daca pai o alta intrebare in care sa zici despre functii nu despre Pitagora.
Scz daca este asa lung laughing