| Lorcycima a întrebat:

Pana cand iti mentii statutul de student, daca ai terminat facultatea, dar totusi inca nu ai dat licenta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti student pana ai absolvit facultatea (ai terminat cursurile), indiferent ca dai licenta imediat sau dupa un anumit timp.

| Lorcycima explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma gandeam ca iti pastrezi statutul pana la inceperea urmatorului an universitar (3 octombrie in cazul de fata)

| Lorcycima explică (pentru Ioandelasal):

Stii vreun articol de lege unde pot gasi informatia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lorcycima):

Se pare ca am gresit putin, dar depinde cum interpretezi perioada de intrerupere a studiilor.
Conform art.142, alin.7 din L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"(7) Persoana admisă la un program de studii universitare de licenţă, master sau doctorat are calitatea de student, respectiv student-doctorand, pe întreaga perioadă a prezenţei sale în cadrul programului respectiv, de la înmatriculare şi până la susţinerea examenului de finalizare a studiilor sau exmatriculare, mai puţin pe perioadele de întrerupere a studiilor."