| Spirocheta a întrebat:

Buna seara!
Acum in septembrie trec in clasa a12a si inca nu sunt hotarata la ce facultate sa dau. Parintii, in special mama, ma bat la cap sa ma duc la medicina, dar eu stau prost tare cu chimia. Stiu ca la admitere proba obligatorie e biologia si la alegere e fizica sau chimia si nu-i bai, pentru admitere cred ca pot sa invat, dar vreau sa stiu daca in timpul facultatii se studiaza chimia. [nu sunt inca hotarata daca sa aleg stomatologie sau medicina generala]
Uhm, multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| desisdana a răspuns:

La medicina numai in primul an faci chimia( biochimia asa se cheama) si dupa nu mai ai treaba cu chimia.mai mult cu biologia. unele din materii sunt:biochimie,biofizica,anatomie,histologie,genetica,biologie celulara,informatica,o limba straina, ed fizica, fiziologie.

4 răspunsuri:
| tabittha a răspuns:

Oricum ar fi, mai bine da la o facultate care sa ti-o doresti tu, caci nu parintii vor urma timp de cativa ani cursurile acelei facultati. Stii cum e: "multi chemati putini alesi", in sensul ca pot intra multi la o facultate, dar nu toti reusesc sa o si termine, mai ales pentru cei care au dat la facultate doar pentru a satisface mandria parintilor.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Normal ca o să studiezi chimia...e una dintre materiile de bază la medicină.Şi nici admiterea nu'ţi imagina că e uşoară.Ar trebui sa te apuci de acum de învăţat dacă te decizi serios sa mergi la medicină.Am o prietenă care s-a apucat din clasa a 11-a sa înveţe biologie şi chimie pentru admitere şi s'au văzut rezultatele.Dar în primul rând trebuie să mergi undeva unde să'ţi placă. Degeaba intrii la facultate dacă nu'ţi place nu poţi continua.Aşa că gândeşte'te bine happy

| MihaelaDart a răspuns:

De chimie tot te vei lovi pe parcursul facultatii, desi poti sa te meditezi pana dai la facultate. Alegi ce doresti, ce-ti place. la stomatologie, din ce imi aduc aminte in primii 2 sau 3 ani al studiilor faci medicina generala, asta din ce mai imi povestea prietena mea care acum urmeaza rezidentiatul pentru stomatologie. Bafta multa, ambele sunt meserii ce trebuie multa munca!

| OSimplaFata29 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa faci ce iti place si nu trebuie sa iti stea nimeni in cale nici macar parintii.tai ce vei face tu cu facultatea te va defini pe tine nu pe parintii tai.