| Andreea_4752 a întrebat:

Buna seara! Am si eu o nelamurire! Sunt a VIII-a.Atunci cand se face repartizarea conteaza doar media de admitere sau si ordinea in care asezi liceele? Daca nu reusesc sa intru la primul liceu de pe lista,este posibil ca la al doilea sa intre elevi cu media mai mica decat a mea, doar pentru ca pe lista lor a fost primul?

5 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

Să luam un exemplu. Elevul X are media 8, 50, iar elevul Z are media 7, 90. Primul care va fi repartizat va fi elevul X, care va intra, în funcţie de medie, la unul dintre liceele şi profilurile alese. Dacă X are ultima opţiune profilul K şi Z are prima opţiune, va intra primul X deoarece are media mai mare.
Te sfătuiesc să pui liceele în ordinea preferinţelor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Contează AMBELE :)

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni;)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Tu ai media să zicem 9, 60. iar la liceu sunt 25 de locuri într-o clasă.iar toate sunt ocupate de cei cu media mai mare ca a ta..atunci intri la celălalt liceu dacă ai medie. dacă nu ai, intri la cel la care ai medie.
Ai înțeles?
Succes la examen și o zi plăcută!

| Anna121 a răspuns:

Da, daca media ta este mai mare e posibil sa intri printre primii la al doilea liceu de pe lista si bineinteles ca dupa tine vor intra si altii cu medii mai mici. Depinde de numarul de locuri si cat de mare este media.

| grumpzkatze a răspuns:

Repartizarea se face asa: treci pe lista liceele la care vrei sa mergi, in ordinea preferintelor. toti elevii care au pus optiunea cu liceul x si profilul y, sunt luati in vizor. intra primii 30 cu media cea mai mare. daca nu te aflii printre ei, atunci calculatorul va selecta urmatorul liceu si urmatorul profil pentru care ai optat. daca nu te aflii printre primii 30 cu media cea mai mare, calculatorul trece la urmatorul liceu. si tot asa.
sfatul meu este sa le treci toate liceele si toate profilurile care le doresti. chiar daca crezi ca nu ai sanse sa intrii, si iti doresti sa mergi undeva anume, pune optiunea oricum. ai 300 de rubrici.
daca nu ai inteles, spune-mi si iti mai explic