| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi raspunda doar cei cunoscatori.; nelamurirea mea este:
-am fost la Inspectoratul Scolar Bucuresti si mi-au spus ca doar de la 18 ani ma pot inscrie la Liceul fara frecventa(FF) sau cu frecventa redusa(FR).
Acum am inceput clasa a 9 -a, am 17 ani..si as vrea sa "abandonez"anul pana fac 18 ani, sa incep clasa a 9-a direct de la fara frecventa.Nelamurirea este:pot renunta anul asta fara sa stau cu frica ca nu ma pot inscrie peurma? Va multumesc! happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa te poti inscrie, fara nici o problema. Problema este ca, in cazul abandonului scolar, sunt amendati parintii. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti renunta caci practica a aratat ca orice lege actuala poate fi schimbata sau abrogata de un nou parlament sau un nou guvern--- cum alegerile parlamentare sunt in decembrie 2012, vom avea un parlament nou dar si un guvern nou in 2013. Nimeni nu-ti poate garanta ca nu vei avea surprize anul viitor--- asa ca, du-te la scoala si termina cele 10 clase, curs de zi.

| ellutza a răspuns:

Dar ce ai tu asa de important de facut la varsta asta in afara de scoala? Daca nu ai chef sa faci acum liceul cand e momentul, ai impresia ca pe la 22 o sa-ti mai arda sa termini seralul? Hai sa fim seriosi, nimic nu e mai important ca scoala, pentru un strat in viata. Sau poate vrei sa imbratisezi o meerie care nu necesita scoala deloc. Bafta si gandeste in viitor nu de pe azi pe maine.

| anonim_4396 explică (pentru ellutza):

Daca nu imi cunosti viata, de ce iti dai cu parerea in necunostinta de cauza? problemele mele nu le fac publice pe site-uri.dar de..omul nu se poate abtine.

| ellutza a răspuns (pentru anonim_4396):

Si fara scoala fii sigur ca o sa ai probleme mult mai mari in viata. Nu te judec si nu ma intereseaza viata ta. Ti-a dat doar un sfat prietenesc. Scoala e foarte importanta si tu si ceilalti ca tine veti realiza dar de... va fi prea tarziu

| anonim_4396 explică (pentru ellutza):

Stiu ca e importanta, dar eu am spus doar ca vreau un an sa stau pe loc, nu ca abandonez scoala.