| bb680 a întrebat:

Ce profil sa aleg pentru liceu dintre filologie si stiinte sociale? Am auzit pareri despre ss cum ca ar fi mai slab si ca filo e mai bun dar am auzit si laude.Mi se par interesante materiile noi care se adauga dar si profilul in sine.De asemenea tin sa mentionez ca nu ma pricep la istorie si geografie (stiu ca am nevoie multa de ele la ss dar nu pot sa le invat, nu retin.Intra pe o ureche informatia si iese pe cealalta.Uit imediat) insa ma pricep mult la romana pe partea de compuneri.La gramatica nu stau bine insa pot rezolva prin munca. Vreau sa adaug faptul ca pe viitor vreau sa devin politista si am inteles ca ss ma ajuta mai mult.Cat despre filologie, nu prea imi surade din cauza faptului ca pune accent mult mai mult pe romana fata de ss din cate am inteles dar si pe limbi straine ceea ce pe mine nu prea ma intereseaza insa vad acest profil ca pe o a doua optiune in caz ca stiintele sociale se dovedesc cu adevarat ca nu sunt bune insa nu prea cred.Astept sfaturi si pareri, sunt tare curioasa sa vad ce credeti si voi big grin

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Științe sociale.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ca și finalizantă de mult a liceului, îți zic clar că profilul e extrem de irevelant mai departe. Eventual te ajută că se suprapune materia de admitere la facultate cu ce faci în clasă. dar fiind România oricum o să cama i nevoie să faci meditații chiar și să fii pe profilul specific facultății.
În concluzie, du-te strict pe ce te pasionează mai tare : filologia se axează pe română și limbi străine, dacă te știi total paralel cu ele și nu-ți plac, mai bine mergi spre științe sociale.

| Wr3nch a răspuns:

Cam greut sa te faci politist (ofiter) atunci ca la academie iti trebuie si engleza si istorie. Idem pentru scoala de la Campina ca sa fi agent.