| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! Cum naiba sa învăț mai repede pentru examenul teoretic ma școala auto? Nu îmi intra deloc in cap. Ma ia somnul când citesc cartea aia. Ajutați ma cu un pont, ceva

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Inseamna ca nu prea vrei sa iei permisul:D. In primul rand trebuie sa fii concentrata, sa te gandesti si sa le iei logic, tot ce scrie acolo. In al doilea rand eu te-as sfatui sa citeste 1 data sau de 2 ori legislatia dar nu cu superficialitate si sa te axezi mai mult pe intrebari. Nu stiu ce carte ai tu, dar sunt 2 carti, una cu intrebari si teste si alta unde iti explica raspunsurile la intrebarile alea, si incearca sa faci intrebarile alea, si apoi sa inveti raspunsul logic din cartea cealalta, si cred ca o sa iti fie mai usor asa.

Uite, sunt astea 3 carti: https://www.cartidesuflet.ro/......-2022.html

| slayer09 a răspuns (pentru slayer09):

P.S. Inainte sa incepi sa inveti, fa un pic de miscare, iesi in aer liber, mergi si respira aer curat si apoi incearca sa citesti.

| anonim_4396 explică (pentru slayer09):

Mulțumesc ????

10 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Asta e un semn ca trebuie sa faci o schimbare in viata ta. Nu te mai ajuta memoria, ai pierderi de concentrare, etc.
Cat despre problema ta, nu stiu, incearca sa inveti de pe acest site ( https://www.scoalarutiera.ro/chestionare-auto-b ) Au lectiile audio-video. Ar trebui sa-ti capteze atentia si astfel sa-ti fie mai usor sa memorezi. Totusi, in acelasi timp iti recomand sa mergi la o farmacie si sa ii povestesti farmacistului problemele tale de concentrare. Pe baza celor spuse ar trebui sa-ti recomande niste pastile care sa te ajute sa te concentrezi si sa memorezi mai bine. Mult noroc si succes!

| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La primul examen am luat 1 punct. L al doilea dupa cateva luni am facut fara nici o greseala. Trebuie sa le faci pe toate de vreo 5-6 ori. Oricum poti sa te duci de multe ori nu e graba. Nu ai tu o problema, dar trebuie sa faci ce am facut si noi de atatea ori, si e mai bine sa le inveti cat mai bine si sa fii sigur, ca sa nu opresti ca nu iti dai seama daca ai prioritate sau chestii de genul. Daca cunosti legislatia perfect esti chill in trafic, ca nu se respecta si sa nu ii iei exemplu pe aia care merg ca nemuritorii laughing

| omuletulofficial a răspuns:

Iti recomand sa faci teste pe drpciv! acolo inveti teoria facand teste si memorand cu imagini mai usor big grin bafta multa

| anonim_4396 explică (pentru omuletulofficial):

Școala rutieră.ro e buna pentru chestionare?

| omuletulofficial a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici site-ul oficial :D
https://www.drpciv.ro/dlexam

| anonim_4396 explică (pentru omuletulofficial):

Mulțumesc

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt aceleasi intrebari care vor pica la examenul auto. Faci mediul de invatare, adica ai acolo toate intrebarile explicative pentru examen (toate) si apoi faci chestionarele propriu-zise, nu ai cum sa nu iei sala, iar cartea o poti citi pe capitole, azi inveti semnele, maine inveti altceva si tot asa, nu are cum sa nu intre la cap. Te gandesti ca esti acolo cu un scop sa iei permisul ca sa poti merge cu masina ca e o necesitate, asa te motivezi.