| DouaPuncteD a întrebat:

Ce ar trebui sa fac ca sa invat mai repede? Seara cand vin de la scoala nu am chef deloc sa invat dar dimineata cand ma scol pot sa invat la 2 materii (depinde cate am). Daca am 3? cum invat la toate foarte bine?(va rog ajutati-ma daca puteti intr-un fel)...happystraight face

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa inveti si seara. E greu sa te apuci, apoi, pe masura ce inveti, o sa-ti placa si n-o sa-ti mai fie greu. Imi amintesc ca prin clasa a saptea, cand aveam ore dupa-amiaza, de-abia asteptam sa ajung acasa sa citesc lectia inainte la fizica sau la mate.

| Bacemi a răspuns:

Stiu cum e. Am patit si eu. E greu sa incepi, insa dupa asta iti spun ca nu mai e asa greu. Ai putea sa faci un program in asa fel incat sa inveti si seara si dimineata cate putin si sa iti stabilesti un program corespunzator pentru a dormi suficient.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Iti recomand sa te informezi despre latisorul de matca. Contine aproape toata gama de B-uri, ceea ce e foarte important pentru stimularea creierului.

| Alex_7297 a răspuns:

Dar dacă nu înveţi la două materii foarte bine, şi înveţi la toate bine?

| Lumynyzza a răspuns:

Ia memo plus (la farmacie)este pentru memorare si concentrare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu zic sa incerci sa inveti si seara. Dupa ce vii de la scoala, odihneste-te putin si apuca-te de invatat. Nu invata prea mult, culca-te devreme, iar dimineata iti va fi mult mai usor, crede-ma!
Seara poti citi de cateva ori lectia, pana cand o memorezi cat de cat si apoi dimineata o mai repeti.
Sper ca te-am ajutat! happy

| biancacopos a răspuns:

Ai putea sa incepi sati organizezi mai bine timpul liber...

| deedeedeevyq a răspuns:

Ai putina ambitie cand vii seara de la scoala odihnestete poate chiar sa dormi 1-2 ore dupa aia deschide cartea sau caietul la obiectul respectiv ia-ti un creion si subliniaza ce trebuie sa inveti mai important dar nu uita sa te asezi comod inainte si tear ajuta daca ai citi cu voce tare(nu in gand) si sa iti fie mintea numai acolo lasa alta orice distracte depinde acum ca seara e mai potrivit sa inveti si dimineata sa repeti oricum Succes!