| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună seara,îmi puteți spune vă rog frumos din suflet:punctul,virgula,semnul întrebării,semnul exclamării,cratima, etc.se numesc semne de ortografie sau semne de punctuație? Să îmi spuneți vă rog frumos din suflet dacă am ales corect și perfect categoria. Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai ales corect categoria. Este chestie de invatamant si pe aici nu se fac teme scolare!
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12
Oricum raspunsul celui de mai sus este incomplet.

| sierra1 a răspuns:

La capitolul "etc" intră acelea pe care tu le numeși semne de ortografie. Ia-l pe ăsta de ex /

| Parakeets a răspuns:

Toate sunt semne de punctuație. Din câte știu eu.

https://www.facebook.com/groups/tuimamaeidelimbaromana/?ref=share

Dar cred că asta o să-ți fie de folos. :)

| Smolbean a răspuns:

De punctuație sunt punctul,? și!
Semn de ortografie este cratima, de exemplu
E ok categoria

Răspuns utilizator avertizat
| Smolbean a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

E buna categoria unde ai postat întrebarea
Daca ar fi fost "perfecta" ar fi fost la gramatica, lb romana, școală... Dar din păcate nu avem aceasta categorie

Răspuns utilizator avertizat