| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună ziua, îmi spuneți vă rog frumos din suflet există o ordine crescătoare sau cronologică a semnelor de punctuație și a semnelor de ortografie, spre exemplu cum este și există la alfabet? Să îmi spuneți vă rog frumos din suflet dacă am ales corect și perfect categoria.Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cum alfabetul inseamnă totalitatea literelor, așezate într-o ordine convențională, clar că cu incud și semnele de punctuație. Dacă chiar vrei o ordine (cronologică după data nașterii?) uită-te la tastatură și gândește-te că fiecare semn are un cod.
Asta da, poate fi crescător!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Da mami, corect

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Fiecare semn are un cod, se numește ASCII

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Gugăl zice să te uiti aici

https://ro.wikipedia.org/wiki/ASCII

dar și tu știai asta, corect?