| Anonim975686 a întrebat:

Buna seara,
In limba engleza cand vreau sa spun" Maine am engleza si matematica" (ma refer la scoala), spun "tomorrow I have English and Math"? Gasisem la un moment dat ca se foloseste HAVE GOT, dar nu mai stiu sigur daca chiar asa era.

Răspuns Câştigător
| P3d1a a răspuns:

Nu am mai facut de mult teorie la engleza.

Din cate imi amintesc.

"I have english tomorrow." Ar veni o situatie in prezent care nu o sa se schimbe in viitor.

"I have got english NOW." E absolut in prezent. E o situatie in care te afli acum dar probabil nu pentru mult timp. De exemplu daca vrei sa spui "Am treaba de facut." asta insinueaza ca o sa termini acea treaba, deci poti folosi "I have got work to do." dar merge si "I have work to do." la present simplu. "Have got" nu e niciodata la viitor.