| JasminNoir a întrebat:

Sunt clasa a XI-a si ma pregatesc pentru facultatea de medicina inca de la inceputul anului. Am parcurs deja jumatate de materie si la chimie si la biologie si invat aproape zilnic la ele, si totusi ma simt atat de incapabila si de neincrezatoare incat sunt aproape sigura ca ma stresez degeaba. Tot ce fac e sa invat si sa invat si sa invat si la finalul zilei sa fiu constienta ca oricum nu o sa reusesc vreodata, si gandirea asta ma demoralizeaza complet.
Acum ca m-am deascarcat putintel, am si o intrebare pentru cei care se pregatesc pentru admitere sau sunt deja la facultate. Cum v-ati descurcat cu chimia? Adica sunt o gramada de capitole, iar eu am invatat si le-am stiut pe fiecare la randul lor, insa mi-e frica ca incep sa le uit cand trec la un nou capitol. Si nici nu prea am timp sa reiau capitolele trecute in perioada asta. Vi s-a intamplat si voua? O sa am timp in vara sa reiau toate capitolele? Va multumesc happy

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Roaga-ti profesorul/profesorii de meditatii sa iti dea niste teste, ca sa mai prinzi incredere in tine cand vezi ca stii sa le rezolvi. Vrem sa salvam oamenii, dar ca sa-i putem salva pe ei, trebuie sa ne salvam intai pe noi insine happy. Succes, d-ra doctor!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Daca tu simti ca medicina nu este pentru tine atunci nu are rost sa te stresezi cu invatatul, gîndeste te ce vei face intr o sală de operatii mori? Caută sa faci ce i ti place tie, poate ca ideea cu medicina nu a fost a ta, poate ti au insuflat părintii această dorintă, dar daca tu nu te potrivesti cu meseria este la fel de greu ca si o casatorie aranjată de familie dar tu de fapt nu ai niciun sentiment pentru cel ales de părinti, iarta ma daca am inteles gresit intrebarea ta? Ce varsta ai? Mult succes.

| JasminNoir explică (pentru anonim_4396):

17 am. Si da, ai inteles gresit intrebarea. Nu e vorba de faptul ca nu-mi doresc, ci ca sunt foarte emotiva. Si nici parintii nu au un cuvant de spus in asta.

| anamariarot a răspuns (pentru JasminNoir):

Cheia e sa repeti de fiecare ce ai invatat. Sambata/duminica repeta ce ai invatat in cursul saptamanii. Poate asta e unul dintre motivele pentru care esti asa emotiva. La ce universitate vrei sa mergi? De obicei se fac cursuri inainte de admitere si poti merge, chiar daca esti in clasa a 11-a

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

De fiecare data*, scuze

| JasminNoir explică (pentru anamariarot):

La facultatea din Cluj. De repetat repet toata materia pana imi iese pe urechilaughing invat extrem de mult, si simt si eu ca sunt epuizata si nu e bine, si totusi ma simt nesigura. Asta e problema mea principala, ca nu am incredere in mine si am impresia ca pot face mai mult chiar daca deja am dus-o la extrem. Multumesc pentru raspuns happy

| JasminNoir explică (pentru anamariarot):

Mulțumesc frumos, chiar m-au încurajat sfaturile tale. :*

| anamariarot a răspuns (pentru JasminNoir):

Cu mult drag!

| anamariarot a răspuns (pentru JasminNoir):

Roaga-ti profesorul/profesorii de meditatii sa iti dea niste teste, ca sa mai prinzi incredere in tine cand vezi ca stii sa le rezolvi. Vrem sa salvam oamenii, dar ca sa-i putem salva pe ei, trebuie sa ne salvam intai pe noi insine happy. Succes, d-ra doctor!

| BeautifulSunflower a răspuns:

Eu zic sa nu te descurajezi, cel putin din raspunsul anterior eu as face o. Daca tie iti place medicina, urmareste ti visul! Cica ce o sa faci in sala de operatii...de parca medicii nu facusera 6 ani in care sunt instruiti si pusi la punct, pe cand tu doar te pregatesti de admitere si iti face comparatia asta