| BobTheCat a întrebat:

Buna ziua!
La liceu, pe profilul Științe ale naturii, se reiau cumva de la 0 materiile precum fizica, chimia, si biologia? Sunt aproape de liceu si nu pot sa zic ca facem prea multa biologie la clasa. Mi-e teama ca voi rămâne in urma la liceu din aceasta privința. Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Julyly2089 a răspuns:

Depinde de liceu. La mine am făcut o recapitulare de cam 2 săptămâni la chimie, dar unii profesori intra direct în materie. La bio ne-a dat direct test initial și doar am discutat rezultatele. Dar dacă ești bun pe tocit ar trebui sa fii ok la bio pentru ca materia e cea din a gimnaziu doar ca mai detaliată. La fizică este materia din clasa a 7-a(mecaniaca), dar tot mai detaliată. Noi am făcut o mica recapitulare parca. In principal materia se reia puțin ca profesorii sa fie siguri ca sunteți toți la același nivel. Eu am avut niște note mai mici în clasa a 9-a pana m-am obișnuit cu profesorii si metodele lor de predare, dar acum e chiar ok, (sunt clasa a 10-a). Deci în general profesorii nu se așteaptă sa știi tot din gimnaziu și reiau informații care ti-au fost deja predate, teoretic.

| BobTheCat explică (pentru Julyly2089):

Mersi! Sper ca voi fi ok, deoarece sunt in a saptea si nu prea inteleg multe la fizica (cel mai probabil din cauza colegilor "inteligenti" care canta in timpul orelor in loc sa stea linistiti).

1 răspuns: