| Iulya17 a întrebat:

stiti cartea " Padurea spanzuratilor" e o carte buna? se citeste la liceu? am gasit-o prin casa si as vrea sa o citesc (eu sunt si la filologie a9-a dar nu stiu daca se cere) oricum vreau pareri despre acesta carte dau funda..multumesc!

9 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Da, e numai buna pentru varsta ta si e una din cele mai bune carti din literatura noastra. Merita sa o citesti pentru ca o sa iti foloseasca. Are o poveste chiar interesanta.

| WR104 a răspuns:

Am citit-o toata acum mai mult timp, este o poveste foarte interesant si nu atat de horror cum poate crezi, o recomand.

| faaalyoana a răspuns:

Mai bine citeste niste carti de dragoste de amor.
aceasta carte numai este in trend draga

| LNK a răspuns (pentru faaalyoana):

Esti cumva redusa mintal? thinking

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Pareri nu-ti pot da deoarece n-am citit-o oh go on, dar ce conteaza daca se citeste sau nu la liceu, din moment ce e o carte pe tematica de groaza, nu e de copii de scl primara happy, deci da se citeste si la liceu...

| AleGsZ a răspuns:

Da,se face la liceu, eu am facut-o in a 9-a parca.Este subiect de BAC
Pădurea spânzuraților este un roman din categoria prozei de analiză psihologică, scris de Liviu Rebreanu. Inspirat de un eveniment real, condamnarea la moarte și apoi executația prin spânzurare a fratelui lui Liviu Rebreanu, Emil, ofițer în armata Austro-ungară, care a încercat să dezerteze și să ajungă în liniile românești. "Pădurea spânzuraților" configureaza un univers dominat de război, și pândit de perspectiva morții prin spânzurare, prezentată chiar din primele scene ale romanului. Evident titlul cărții are o valoare simbolică. Personajul principal, Apostol Bologa, este un intelectual confruntat cu mai multe drame de conștiință. Identitatea sa etnică și națională este pusă în discuție pe fondul prăbușirii Imperiului Austro-ungar care închisese într-o celulă mai multe popoare. Un personaj simbolic e locotenentul ceh Svoboda, de la care Apostol Bologa învață rețeta libertății. Formula narativă se schimbă, naratorul investighează impactul evenimentelor în conștiința personajului.

| vrabiuta a răspuns:

Este o carte buna pentru clasa a noua cuprinte diverse stari si emotii, inceputul e putin plictisitor dar e buna pentru ori ce varsta

| cristina107 a răspuns:

E o carte bună. Dacă ai mai citit ceva de Rebreanu te asigur că vei întîlni acelaș stil, acelasi final dramatic. Personajul principal, Apostol Bologa trece printr-o serie de stări asemănatoare celor traite și de alte personaje ale scriitorului gen Ion al Glanetasului, Iorgovan din nuvela Pădureanca sau Toma Novac din romanul Adam și Eva.

| Iulya17 explică:

Recent am terminat o carte care avea o tematica diferita de " Padurea spanzuratilor" si din cauza asta va intreb...cei care nu stiti mai bina nu raspunde-ti si nu ma luati cu "draga " ca eu am vorbit frumos cu voi dar celor care ati dat un raspuns bun va mutumesc pentru ca m-am decis sa o citesc happy