| ella7emma a întrebat:

Buna,sunt clasa 8, din clasa 0-prezent fac germana ca limba straina, din clasa 5 am avut engleza ca a doua limba straina, eu trebuie sa dau examen la limba si literatura materna sau sunt pentru alte cazuri (am vazut asta pe internet). Toata lumea da acel examen(la limba si literatura materna) pe langa cel de la romana si mate?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Examenul la limba materna il dai daca esti de alta etnie si in familie vorbesti alta limba(ex maghiara, limba romani). Daca limba pe care o vorbesti acasa e romana, ea se considera limba ta materna.