| anamaria82726 a întrebat:

Toata lumea se contrazice si nimeni nu imi spune ceva concret legat de bac. Eu sunt la stiinte ale naturii. Si pana acum am crezut ca am bac la limba straina si ca pot sa dau un examen in clasa a 11 a ca sa se echivaleze cu 10 la bac. Acum mi-a zis cineva ca de fapt pentru mine la stiinte trebuie sa dau examen si la tic si engleza si sa iau peste 6 doar ca nu conteaza la medie si ca pentru mine la medie conteaza doar romana, mate si bio(am ales) imi explica si mie cineva care chiar stie? Ca toti se contrazic si nimeni nu imi spune ceva concret. Media din 9-12 conteaza la ceva? La ce materii am bac?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Calm, totul se rezolva...

La stiinte ale naturii ai fix asa: 3 examene mari, adica bacul in sine, la romana, mate (M2) si o materie la alegere (bio, fizica, chimie).
Pe langa astea mai sunt si competentele inainte cu cateva luni. Acestea consta in ceva proba la romana, la engleza si la tic. La acestea nu se pica (in principiu) mai deloc, deci nu iti face griji.

| LPCTSTR a răspuns:

Man, bacu'-i una si competentele's alta.
Bacul il dai la 2 materii obligatorii: romana si mate si o a treia materie optionala.
Competentele le dai la tic si engleza iar daca nu te prezinti la ele, nu intri in bac.
La competente ai punctaj de la 0 la 100 astfel: 0-19 puncte nu primesti nivel de competenta; 20-30 nivel incepator; 31-55 nivel mediul; 56-74 nivel avansat; 75-100 nivel experimentat.
Ce vorbeai tu ca dai in nu stiu ce clasa si echivaleaza cu competentele este valabil numai in cazul examenului Cambridge la engleza, numai B1, B2 si C1, C2. Nivelul incepator nu echivaleaza.

Media din 9-12 conteaza la facultate, unele te accepta numai pe baza mediei din bac, iar altele pe baza unui examen de admitere si media din bac(care reprezinta un procent din nota de admitere).

| anamaria82726 explică (pentru LPCTSTR):

Si ca sa intru in bac peste cate puncte trebuie sa iau?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anamaria82726):

Niciunul, trebuie doar sa fii prezent la ele.

| anamaria82726 explică (pentru LPCTSTR):

Pai ce daca sunt bâtă trec doar pentru ca m-am dus?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anamaria82726):

De competente da, de bac nu.