| lovelyGirl4ever a întrebat:

Sunt clasa a VI-a si mi-as dori sa imi dati cateva titluri de carti potrivite pentru varsta mea...Mie mi-au placut carti de genul:
Cuore,Fram Ursul Polar,Marry Poppins,si Momente si Schite de Ion Luca Caragiale.
Si as mai dori niste filme (de preferat documentare).

Si as dori sa va mai intreb de unde pot cumpara carti? La librarie nu prea gasesc o gramada de carti, iar la biblioteca am auzit ca nu le da acasa.Stiti vreo biblioteca,care da cartile acasa,macar pentru cateva zile (In Bucuresti, sector 5)

Funda!

4 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Ce placere sa citesc intrebarea ta!
Tu chiar vrei sa citesti si nu online, vrei carti-carti. Bravo!:)
- carti poti imprumuta de la biblioteca scolii cu siguranta si acasa, mai ales beletristica cum vrei tu ( sint cam 30 de copii intr-o scoala care cauta si asa ceva pe linga lecturile alea obligatorii)
- trebuie sa fie si o biblioteca de cartier tot cu regim de imprumut pentru acasa ( ai termen 2 saptamini sa le restitui)
Bibliotecarele iti pot face si alte recomandari functie de preferintele tale.
- de cumparat carti o poti face si din librarii, dar si de pe net, unde gasesti des reduceri. Plus ca au clasificate cartile pe autori, pe genuri si te poti orienta.
sugestii:
http://www.librarie.net/? nia=86&niaadgr=phYk9s&gclid=CPDMn_imhLQCFYlb3godZwUAvg

http://www.elefant.ro/? utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Elefant%2B27.04&gclid=CMagxo6nhLQCFcpZ3go

http://www.librariaonline.ro/beletristica/
Succes!

So,
-citeva lecturi:
Jules Verne cu Doi ani de vacanta, Insula misterioasa, 20 000 de leghe sub mari
Alexandre Dumas cu Cei trei muschetari
Constantin Chirita cu Ciresarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În partea de jos a acestei pagini http://lecturirecenzate.ro/ găsești lecturi recomandate pentru clasa a VI-a. Multe dintre ele sunt povestite pe scurt chiar acolo.
Biblioteca școlii ar trebui să dea cărțile acasă, du-te și întreabă chiar la bibliotecă.

| lovelyGirl4ever explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am dus dar...Nu are foarte multe carti, nu are ceea ce imi doresc eu.

| Maddiex3 a răspuns:

Heidi
Colt Alb
Morometii
La Medeleni
Florita din codru
Pacala
Aleodor Imparat
In conjurul lumi in 80 de zile
Capitan la 15 ani de Jules Verne
Ciresarii(4 volume)
Colt alb
Fram Ursul Polar
La Medeleni
Jules Verne
Petre Ispirescu(diverse basme)
Heidi fetita muntilor
Povesti de Ion Creanga
Robinson Crusoe(Daniel Defoe)
Basmele Romanilor
Cartea Junglei
Jules Renard - Morcoveata
Henriette Beecher Stowe - Coliba unchiului Tom
Morometii
Ioan Slavici - Mara
Ioan Slavici - Roata cu noroc

Ai de unde alege.