| Rockat a întrebat:

Sunt clasa a X-a la profil Științe ale Naturii. Anul viitor vom avea 4 ore opționale pe care trebuia să le alegem. Săptămâna trecută a venit diriginta în clasă, și ne-a pus să semnăm cum că suntem de acord cu orele de opțional. Când am văzut ce ore a ales ea pentru noi, noi am spus că nu ne convine. Ea a spus că nu contează ce vrem noi și nimic mai mult. Iar profesoara de matematică ne-a spus că au fost alese așa ca să le iasă catedra profesorilor. Da până la urmă profesorii sau elevi cu beneficiarii sistemului educațional, anul trecut aceeși poveste doar că aveam o singură ora deci nu prea am dat importanță. Ce părere aveți? Vi se pare corect?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai,ce optionale faci?
Vezi ca intr-a 11 sunt 3 ore de mate si foarte multa materie.
Daca alea 4 ore optionale le faceti mate este in favoarea voastra.

"Ce părere aveți? Vi se pare corect?''-Ca profita de autoritatea de profesor si de faptul ca ''voi nu stiti nimic''. Inainte sa semnezi trebuie sa citesti. Nu iti convine, te duci la director.

| Rockat explică (pentru anonim_4396):

1. Matematică ( Ne convine, vrem toți BAC cu note mari).
2. Biologie
3. Ecologie
4. Istoria Comuniștilor.
Noi am fi vrut în loc de Ecologie de exemplu Sport, pentru că a spus profesorul că dacă "alegem" materia lui, în acea oră ne lasă să facem ce sport vrem, indiferent dacă e în programă sau nu. Și în loc de istoria comuniștiilor probabil că am fi ales Editarea Site-urilor în WordPress pentru că sunt în clasă mulți pasionați de blog. În rest oricum nu era nimic prea interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockat):

Eu as fi ales 3 mate si una biologie.
Ultimele 2 mi se par prostesti.
Dintr-a 7 de cand tot inveti despre comunism.
Nu mai face tot ce spune profesorul, mai cerceteaza cand iti da ceva sa semnezi.

| Rockat explică (pentru anonim_4396):

Ne spune ce ne dă să semnăm dar nu de dă de ales.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockat):

E,nu. Si voi fraieri ca nu va revoltati sau ca nu alarmati alt profesor.
Daca le spui de reguli si legi imediat o da la intors.
Nu cred ca te poate obliga.

| Rockat explică (pentru anonim_4396):

Pai ceilarți profesori sunt în avantaj, au mai multe ore. Iar dacă le spune-i de reguli o bagă pe aia cu "Și noi v-am dat note mai mari decât meritați". Ai trei variante: 1. rămâi fără să zici nimic, 2. pleci în altă parte, 3. faci o "răscoală", tu și încă 2 maxim 3 colegii, se enerveză profesorii, creează antipatie față de noi, se răzbună cu note mici pe toată clasă, ne te mai suportă nici cei din clasă și până la urmă tot te muți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockat):

Ce uraat.
Nu-ti trebuie 2-3 colegi. Unul este de ajuns.
Eu am fost singura din clasa care a ridicat mana pentru "Da, eu vreau sa fac religie".
A doua zi, 25/30 de elevi au optat pentru religie.
Nimeni nu face nimic pana nu vede pe altul.
Si pana la urma ''Cucoana, am venit la stiinte sa ies doctor sau farmacist. Mata de ce ma pui sa fac istorie? La medicina nu ma intreaba aia ce tari mai sunt comuniste."

| Rockat explică (pentru anonim_4396):

Nouă ne-a spus că dacă nu facem religie ne pune în acea oră să facem curat prin școală, iar după ce a semnat toată lumea că face, ne-a zis că aia care nu fac religie tot vor trebuie să asiste la oră. Iar într-un final, aia care nu fac religie pleacă acasă, pentru e ultima oră.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockat):

Ce liceu e asta?
Seamana mai mult a sclavie.
Va supuneti la tot ce vi se spune.
Intr-adevar, n-ai ce le face. Ai de gand sa te muti?

| Rockat explică (pentru anonim_4396):

Dacă-ți vezi de treabă nu te prea deranjează, treci peste. M-am gândit să mă mut la alt liceu cu alt profil dar cel mai rău mă îngrozește gândul de colegi noi, profesori noi, școală nouă, multe diferențe. Așa că mai îmi văd 2 ani jumate de treabă și aia e. Poate dacă o să mai am motive chiar o să mă mut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockat):

Eu n-as rezista sa ma supun.
Probabil, in sinea mea, as plange.
Sa nu am eu dreptul sa fac ce-mi place?
Pai atat le trebuie. Cred ca le fac 20 de exemplare cu regulamentul scolar pentru fiecare nesuferit.
Si m-as duce si la inspectorat, ca sa aiba in vedere.

| AdycuThebest a răspuns:

Normal ca nu....la noi ne.a pus pe noi sa alegem. si am ales ce am vrut noi.

si eu ia la stiinte.