| 34asdfg76543jh a întrebat:

Sunt din Botosani, clasa a VIII-a. As vrea sa intru la bilingv eng (ATL). Imi puteti spune cand sunt probele/testarile?
Cei care sunteti la bilingv eng( nu neaparat din BT) cum e? Merita? Se intra greu/usor? Cum se calculeaza media de intrare? Cam ce da la probe( oral si scris)? Cum e cu cele doua grupe? La ce dau teza si BAC-ul?

7 răspunsuri:
| adddaa a răspuns:

Buna! Eu sunt din Piatra Neamț.
Eu zic ca se merita, daca vrei sa inveti engleza. Eu am mers pe mate-info intensiv engleza, pentru ca de la filo nu prea ai unde sa dai mai departe. La noi clasele de intensiv/bilingv au si cea mai buna încadrare si faci cu trebuie tot.
Eu când am dat testarea (acum 2 ani) am avut multiple choice, rephrasing, de pus verbul din paranteza la timpul potrivit si derivari. La proba orală fiecare elev tragea un bilet si acel bilet avea un text si niște întrebări in legătura cu textul. Când erai chemat de prof citeai, raspundeai la întrebări si dupa te mai intreba el niște chestii (expresii din text, vreun verb frazal din text sau ceva legat de tema textului, sau putina convensatie, te intreba ce parere ai, de ex, daca textul vorbea despre televiziune, el te intreba ce canale urmaresti, ce emisiuni îți plac, bla bla bla.
Eu la mate-info dau la bac așa:
Romana
Mate (M1)
Chimie/biologie/fizica/info
Si o limba straina si competentele digitale. Dar, in timpul liceului îți poți lua un CAE si ai scăpat de engleza la bac. happy
Sper ca te-am ajutat. happy
Multa bafta in continuare si sper sa iei cea mai buna decizie! happy

| 34asdfg76543jh explică (pentru adddaa):

Cam cat timp ai stat in sala? o ora?

| adddaa a răspuns (pentru 34asdfg76543jh):

La teoretic cred ca 2 ore. Si la proba orală vreo juma' de ora... Cam 15 minute am avut timp de gândire si restul' vorbitul cu profu' din comisie ( de fapt, erau 2 profi, dar unul se baga mai tare in seama laughing )

| 34asdfg76543jh explică (pentru adddaa):

Si cam pe ce data se dau? ma chinui de ceva timp sa aflu cand se vor da si degeaba sad. stiu ca prin mai, sfarsitul lunii, dar mie imi trebuie data fixasad

| adddaa a răspuns (pentru 34asdfg76543jh):

Asta nu stiu.sad La noi cred ca se da pe 17 mai (așa scrie pe site), dar nu stiu de celelalte. Eu când am dat, parca am dat pe 2-3 iunie. sad

| adddaa a răspuns (pentru 34asdfg76543jh):

Suna la secretariatul liceului respectiv, sau du-te pana acolo si interesează-te de un program cu publicul al tipelor de la secretariat (de ex, la noi între 12 si 14 poate veni oricine sa intrebe ceva, sau sa se intereseze de o chestie)
Eu zic sa te duci acolo sa intrebi si eventual sa te inscrii! Sa nu fie prea târziu! Ar fi păcat sa ratezi ocazia. sad

| uzitarG a răspuns:

Salut! Eu sunt din Sibiu iar anul trecut eram in aceeasi dilemahee hee (sa spun asa). Daca doresti sa inveti cu adevarat engleza da merita sa mergibig grin. Eu la proba scris am avut 60 de intrebari/propozitii grila (cu timpuri, corectarea unor cuvinte adica felul cum se scriu acele cuvinte) iar la proba orala au fost 2 profesori. Pe fiecare elev l-a pus sa isi aleaga o foaie de hartie pe care era o imagine, iar mai jos erau 3 intrebari despre acea imagine.
Sper ca te-am ajutat cat de cat. happy