| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt din Republica Moldova și aici sunt la liceu clasa a 10-a. In următorul an de studii mi-aș dori sa învăț într-un liceu din București și deja acolo să-mi continui studiile. Aș vrea sa aflu dacă in caz că ma mut intr-o școala din Romania voi face din nou clasa a 10-a sau voi continua deja in clasa 11 și așa mai departe? Și cum aș putea să-mi aplic cererea la o școală ca să ma transfer acolo și de ce acte am nevoie pentru a o depune?

Răspuns Câştigător
| Allemando a răspuns:

Salve!
Trebuie să întrebi la secretariatul liceului respectiv sau să le scrii pe mail. Nu vei repeta clasa, dar trebuie să dai teste de diferențiere, probabil, depinde ce liceu este. Unii nu trebuie să dea, deci depinde de liceu. Cererea poți să o depui direct la secretariat, cred că scrisă de mână. Mai multe detalii îți spun chiar ei.
Sper că te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul de la o scoala la alta si dintr-o tara in alta, se poate rezolva numai prin Ministerul Educatiei si Invatamantului din Romania, daca se aproba.

| sierra1 a răspuns:

Ia legătura tu - fain frumos - cu directorul de acolo, din Moldova sovietică, te indrumă el

| Japoka01 a răspuns:

Mută te mai rapid că dacă nu te mută rușii