| Buburuza10 a întrebat:

Sunt in clasa a-11-a si inca nu sunt hotarata ce facultate sa urmez. Vreau ceva care sa imi placa cat de cat, dar si care sa fie de viitor, si care sa ma ajute sa imi gasesc un job bun. mentionez ca sunt la profil de metematica-informatica si ca urasc FIZICA. Va rog niste sugestii!

3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Buna. Te poti baza pe cunostintele in IT, daca ai asa ceva, si sa urmezi niste cursuri dupa ce absolvi liceul.
Poti incerca sa dai la Facultatea de Administratie Publica si Afaceri. Asta este una din facultatile pe care o am pusa pe lista pentru la anul, totul depinde acum de rezultatul la bac.
Daca nu vrei sa urmezi ceva pe domeniul specific profilului tau "mate-info-fizica", poti sa te bagi ca asistenta medicala intr-un cabinet privat, medic de familie (si ca un + la medicul de familie, chiar doctorita mea sta toata ziua in cabinet cu aer conditionat, cu cafeluta langa ea, un iphone 5 si o cheie de Mercedes pe masa langa, deci rezulta de aici ca nu o duce chiar rau din meseria asta). Totul depinde de tine si de ce inclinatii ai in ultimii 2 ani de liceu. Succes!

| Emena a răspuns:

Apai nici nu ma mir ca nu mai stiu elevii ce facultate sa urmeze daca profesorii nici nu ii indruma. Alege ceva pe profilul tau, cu calculatoare sau cu arhitectura. Oricum, ai timp sa te gandesti pana anul viitor

| SarosBogdan a răspuns:

Ti-as sfatui sa dai la Facultatea de DREPT, sau cum so numi ai. E si de viitor si ati aduce mult profit. E un job bine platit si destul de usor daca ati placea cat de cat cartea.