| pinteapetru001 a întrebat:

Sunt in clasa a 11 la liceu tehnologic si imi cam fac griji din cauza bacului ce urmeaza. Mi se pare inutil sa facem lectii la romana si la matematica care nu ne intra in programa de la bac. Normal ca nici macar nu le invat pentru ca efectiv sunt niste lucruri care sigur nu ma vor ajuta niciodata. As avea nevoie de o carte care ma pregateste pentru examen, ceva bun.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Am fost si eu tot la profil tehnologic.
Sa iti spun cum sta treaba:
Partea buna este ca bacul la tehnologic este cel mai usor comparativ cu stiinte, mate-info etc.
Partea mai putin buna este ca tot trebuie sa inveti.
Iti recomand sa cauti un profesor cu experienta care sa te mediteze unde simti ca e mai greu.
Fara meditator sa incerci tu sa inveti asa singur s-ar putea sa nu fie prea usor, decat daca ai fost atent la ore la scoala si mai stii cate ceva.
Cumpara-ti carti cu modele de bac si fa zilnic cateva modele, cate poti tu.
E recomandat ca atunci cand nu ai chef sa faci modele la o materie sa faci la alta care iti place mai mult.
Nu iti face prea multe griji dar nu sta nici prea relaxat.
Iti recomand sa iti propui sa iei mai mult decat media de trecere astfel incat daca tu esti pregatit de nota 7 si iti pica subiecte mai grele sa iei cel putin 5 sau 6.
Acum ori iti alegi o materie la care sa fii pregatit sa iei nota mare 8-9-10 si iei la restul macar 5 ori inveti la toate cel putin de 7.
Nu va fi deloc greu daca iti dai si tu silinta.
Nu stiu cum invata fiecare dar eu oricat credeam ca pot invata singur s-a dovedit a nu fi asa. Si m-am gandit sa merg la meditatie.
Incearca sa il iei din prima pentru ca daca nu il iei din prima s-ar putea sa te descurajezi si poate nu vei mai avea chef sa dai a doua oara.
Sa ai grija cu matematica si disciplina la alegere ca la romana e mai usor.
Bafta!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțelegi rostul învățământului în liceu. Sunt multe care nu te ajută la nimic în liceu, dar limba română te învață să vorbești.

| pinteapetru001 explică (pentru sadrian46):

Stiu sa vorbesc si sa ma exprim corect.

| sadrian46 a răspuns (pentru pinteapetru001):

Programa scolară și bacul sunt standarde pentru elevii de liceu din toată țara. Nu se poate face a liceului și o lege de bac pentru tine special.

| pinteapetru001 explică (pentru sadrian46):

Nu intelegi ce vreau sa spun, in loc sa facem modele de bac noi scriem minuni. E ok asa, lasa.