| yAdrian a întrebat:

Am o problema... Sunt clasa a XI-a la un liceu tehnologic. Destept nu sunt, nici prost. Singurul avantaj e ca ma duce capul. Dar nu este suficient. Problema? BAC-ul... La Romana scot de un 6 cel putin, la Geografie tot cam un 6 zic eu. Problema!? MATEMATICA. Ce idei/sfaturi imi dati in legatura cu matematica? Voi cum ati trecut?
Parintii nu vor sa imi dea bani de meditatii ca spuneam tot timpul ca "n-am de-nvatat" si ca nu fac nimic intr-un an de meditatii ( stiu... comunisti rau... ) dar frate, parerea mea, sunt niste lucruri inutile( functii, determinanti, matrice/matrici, n.am idee cum se scrie, etc) si profesorii de matematica sunt sigur ca sunt convinsi de asta, dar asa li se impune programa de la Minister...
Nu sunt nici paralel cu matematica dar nici perpendicular, undeva la mijloc... M-am gandit sa ma angajez, pentru bani de meditatii, pe timp de vara, dar fac 18 ani in August straight face
Idei ceva?

4 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Sa stii ca daca scrii in stilul asta la bac si aia nu-ti dau drumul, is boi. Asta e unul dintre cele mai bune texte pe care le-am citit aici, asa ca avand in vedere ca ai zis ca la romana scoti de-un sase, iar eu ti-as da 11, zic ca si la mate nu prea stii ce contii, asa ca cel mai simplu e sa iei si tu niste manuale si sa incerci sa rezolvi problemele din ele si daca vezi ca nu poti atunci mai vorbim, dar eu sunt convins ca poti, asa ca succese, sau succesuri?! lol

| yAdrian explică (pentru StefanKogut):

Aleluia! Cineva cu care pot si eu sa discut. Respectele mele! Multumesc mult pentru sfaturi dar mai astept ceva raspunsuri.

P.S.: Stiu ca numele meu pare de "cocalar", dar aveam 13-14 ani cand am facut contul :-)

| StefanKogut a răspuns (pentru yAdrian):

Stai linistit ca n-a fost o tentativa de afront, doar un joc de cuvinte, ca mi-am adus brusc aminte ca exista personaje publice care nici n-au visat vreodata sa se exprime cum o faci tu, si atunci... na, mi-a venit si nu m-am putut abtine.

| yAdrian explică (pentru StefanKogut):

Da, mi-am dat seama. Stiu si eu de gluma. Am spus asta preventiv, sau in caz ca te gandeai la asa ceva. Multumesc frumos pentru sfaturi si aprecieri. Si tu scrii foarte corect. Felicitari si tie!