| dannycrtsz a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a, la un liceu mediu, profil stiinte ale naturii. Sunt indecis in privinta BAC-ului si se transforma in stres infernal. Mai exact, la ce sa dau dintre chimie si biologie. Initial am ales chimia pentru ca am inteles cat de cat partea cu reactiile, am facut cateva ore de pregatire si am zis ca as avea sanse, dar observ ca subiectul contine multe probleme, unde eu nu ma descurc, plus ca nu se pot face calculele cu calculatorul, ceea ce ma trage iar in jos. Acum la ora de chimie sunt "prastie" sa spun asa...Referitor la biologie, nu am ales-o initial gandindu-ma ca e foarte mult de invatat, dar aici, inveti cat poti si stii ca iei nota pe cat ai invatat (stiu ca sunt si probleme, dar putine) si stiu ca ar fi greu sa invat asa mult de acum. Profii s-au mobilizat si lucreaza doar cu elevii ce dau BAC-ul la ora respectiva...
Doresc doar sa iau BAC-ul, nu ma gandesc sa dau mai departe pe ceva axat pe acest profil, pentru ca nu mi se potriveste, sunt un elev mediu.
Ajutati-ma cu ceva sfaturi, cei trecuti prin asta si care au reusit sa fie ok. Mersi.

4 răspunsuri:
| KyPy a răspuns:

La ore iti poate explica profesorul de o mie de ori daca te gandesti la stele..era mai usor la biologie...trebuie doar sa invetii...chimia se bazeaza doar pe reactii chimice coeficienti si restu..trebuie sa inveti tot ce tine legat de reactii, acizi baze, si legaturi! si trebuie sa stii mate..mai bine alegeai bio!

| Girl9414 a răspuns:

Daca tu crezi ca la chimie nu te descurci acum eu cred ca cel mai bine e sa dai la biologie. Aceeasi dilema am avut-o si eu, dar am ales biologia. Intr-adevar e mai mult de invatat dar eu cred ca e mai usor, si daca simti ca sti mai bine la biologie alege biologia. E parerea mea! Sper ca ti-a fost de folos.

| dannycrtsz explică (pentru Girl9414):

Asta e problema..fiind cu ideea ca aleg chimie, nu am dat importanta orelor de bio. Plus ca profii au inceput pregatirea cu cei cu BAC-ul si eu ar trebui sa o iau de la 0. Dupa cum am spus mai sus, chimia e grea si nu cred ca am sanse, iar la bio sunt neinitiat sa zic asa. Sunt foarte indecis...

| Girl9414 a răspuns (pentru dannycrtsz):

Poi ar trebui cat de repede sa te decizi...BAC-ul bate la usa. Eu zic ca mai bine dai la biologie. O sa faci si tu pregatire la bio. happy