| vio1994 a întrebat:

sunt in clasa a 12 a si asi dori sa urmez o facultate dar nu stiu care ar fi cea mai recomandata pentru a putea ajunge inspector opc, dar care sa fie in pitesti? va rog un raspuns

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Iti trebuie studii superioare, cam atit, pentru ca se verifica la tot soiul de produse calitatea.
Totusi, cel mai frecvent se face la produse alimentare deci cam din zona asta trebuie sa fie studiile tale.
Pentru Pitesti ai avea o singura varianta: facultatea de stiinte, la care sa alegi biologie, chimie sau protectia mediului ( mai degraba una din primele doua).
Oricum, inspector OPC ajungi doar in urma unui concurs cu o tematica specifica, nu e de ajuns ca ai studii apropiate domeniului.
succes!

| AgathaRo a răspuns:

Greu te ajungi la opc.