| Maria_Adriana_2002 a întrebat:

Bună☺sunt în clasa a 7-a și multe persoane m-au întrebat la ce liceu vreau sa merg și pana acum nu m-am gândit pentru ca nu stiu cum se face.Am niște întrebări :
1. Cum se face nota finala la examen?
2. Din ce dau examenul?
3. Îmi trebuie o nota finala specifica, adică dacă eu am în examen 8 voi putea intra la ori ce liceu sau exista licee la care trebuie obligatoriu sa ai peste 8 sau peste 9. Dacă nu ai peste 8 sau 9 nu ai cum sa intri?
4. Cum ar trebui sa îmi aleg un liceu?
5. Care profil este mai ușor..adică mai eficient și mai ușor pentru a intra la o facultate bună pentru a putea ajunge polițistă sau educatoare, nu sunt hotărâtă
Vă rog să mă ajutați, dau funda

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Nota finala la examenul de evaluare nationala e o medie ponderata intre examenele la mate si romana clasele (care reprezinta 80% din nota finala) si media intre mediile anuale pe clasele 5-8, daca are sens... care reprezinta 20% din nota finala. Niciuna nu se rotunjeste.

Examenele de evaluare nationala sunt doua, unul la mate si unul la romana.

La liceu faci doar o cerere de inscriere si intri pe baza unei medii ponderate intre examen si mediile 5-8 de care am mentionat mai sus.
Nu exista o medie minima cu care sa intri la un liceu anume, dar ideea e ca sunt si altii care aplica la acelasi liceu ca si tine si se face o repartizare in functie de medii.
Fiecare liceu trebuie sa specifice de obicei cate locuri sunt pentru fiecare profil, daca ai o medie suficient de mare cat sa fii in primii 15 sau 18 sau cate locuri sunt maxim intr-o clasa pe profilul respectiv atunci intri cu siguranta. happy

Alegi un liceu in functie de ce vrei tu sa faci pe viitor, ce iti place, daca vrei sa fii politista sau educatoare ai nevoie de o facultate, la facultate nu ai nevoie sa fi facut un liceu anume.
Adica de exemplu tu poti sa faci un liceu cu profil mate-info si sa mergi dupa la facultatea de litere si sa iesi educatoare sau profesoara, dar liceul pe care il alegi te poate ajuta la facultate...
Pentru ceea ce vrei tu ar fi cel mai bun un liceu cu profil umanist (filologie), acolo se pune accent mai mult pe romana, istorie (de care ai nevoie la facultate daca vrei sa devii politista), limbi straine chiar... si daca vrei chiar sa inveti ceva si daca ai posibilitatea, alege un liceu fie cu bilingv (predare in engleza) sau intensiv.

Multa bafta. happy

1 răspuns: