| anonimbbr a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a 8-a și am rămas corigenta(pe vara) la romană și mate, dacă trec la romană și iau 4 (nu trec) la mate, mai am șansa de a merge mai departe la un liceu/profesională sau repet anul?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să promovezi cu media 5, la ambele discipline, dacă vrei să fii la profesională sau să ajungi la un liceu (unde au rămas locuri). In caz contrar, repeți anul.
Roagă un coleg/ă să te ajute la mate, la lecțiile unde știi că ai dificultăti.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu iei corijentele la ambele obiecte romana si matematica, nu ai sanse sa mergi al liceu, ca ramai repetenta si repeti clasa a 8-a!

Pune mana serios si invata vara asta, ca sa iei examenele ambele corijente, ca nu-i de joaca cu repetentia, trebuind sa ai media 5 la ambele obiecte, nu doar la una.