| didu73 a întrebat:

Sunt in clasa a XI si as vrea sa merg la facultatea de litere (LMA) Iasi pe limba engleza. Specific ca nu sunt la profil filologic ci la stiinte dar ma descurc destul de bine la engleza. Imi doresc asta pentru ca doar la engleza ma pricep cel mai bine din toate materiile. Voi ce spuneti? e greu? merita?

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că faci o alegere destul de bună.
Cu limbile străine îți poți găsi ceva de muncă după ce termini.
Poți deveni profesor, traducător etc.
Sfatul meu este să te duci la o secție unde să mai înveți încă o limbă străină pe lângă engleză, adică să nu te duci la română-engleză, că după cum spunea și Danzell, în prezent se caută și alte limbi.
Mergi pe engleză-germană, engleză-spaniolă, engleză-franceză, engleză-italiană, una dintre acestea.

O seară bună!

| didu73 explică (pentru Hydrangeaceae):

Pai ma gandeam la germana. nu pare asa de grea. dar as vrea sa mai stiu daca e complicat... ma refer la obicetele de studiu etc

| Danzell a răspuns:

Nu te duce pe engleza. du-te pe alta limba. iti garantez ca o sa o regreti mai tarziu la interviuri(eu deja o regret). se cer alte limbi in afara de engleza. gen franceza, germana italiana, spaniola,... si mai nou limbi nordice

| IsabelaAdelinaC a răspuns:

La sectia de limbi moderne aplicate sunt obligatorii două limbi nivel A (avansat), abia apoi poți alege o limbă secundară pe care să o iei de la 0, înafara de Engleză și Germană, astea două fiind obligatorii avansat. daca te descurci "cât de cât" nu prea ai ce căuta la lma, acolo merg majoritatea cu Cambridge Profiency și au engleza în degetul mic, filologii, umaniștii. ai putea da pe filologie engleză și încă o limbă, atmosfera e ceva mai relaxată decât la lma.