| smântână a întrebat:

Sunt noua in aceasta comunitate si as vrea sa va pun o intrebare:
Sa spunem ca o fata va da bacul la engleza/franceza si nu va reusi sa faca nimic in sensul ca va avea cel mai mic calificativ-ii afecteaza media finala? Exista posibilitatea ca dupa 5 ani de acum in colo cand va da ea bacul sa se intample ceva diferit-adica sa conteze nota/calificativul limbii straine la media finala? (in aceasta intrebare intr-adevar este vorba despre mine pentru. ca nu stiu o iota de engleza deoarece profa mea de engleza nu a stiut inca din prima ora sa ne intre sub piele si astfel cei din clasa mea(trecem a 8-a)nu stim engleza deloc). Mai am 2 intrebari:trebuie neaparat sa dam bac-ul la o limba straina indiferent de profil? si 2. engleza din generala se recupereaza usor la liceu?

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Deci,calificativul nu-ti afecteaza nota finala.La nota finala la bac se da lb romana(obligatoriu), istorie/mate(profa de profil) si o proba la alegere.Se aduna cele 3 si se imparte la 3. Daca iei peste 6 esti admis.Da.Competentele se dau la o limba straina(studiata in liceu)... engleza/franceza/spaniola.Ai timp sa recuperezi.Eu in generala nu stiam nimic la franceza si engleza.Tot ce stiu le datorez prof.mele de la liceu.

2 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

Profesorul nu este obligat sa va intre pe sub piele. Du-te la facultate si asista la un curs oarecare: daca vrei si ai interes sa notezi - bine, daca nu, poti sa te duci sa te plimbi afara, poti sa te uiti pe pereti si gata. La examen o sa realizezi cat de bine era daca iti dadeai interesul putin.
Asadar elevul este practic obligat sa isi dea interesul sa inteleaga pentru ca este vorba de niste note/medii care ii pot afecta tot viitorul.
BAC-ul are o proba de limba straina, indiferent de profil. Eu asa stiu.
Cat despre engleza din generala... in liceu cred ca faci primele cursuri mai "adevarate" de engleza. Cel putin in cazul meu cam asa a fost, chiar daca profesoara era mai mult plecata in UK.

| Stefan_2822 a răspuns:

Pt ultimele 2 intrebari:
1.Da,e obligatoriu ca orice elev sa sustina examen la o limba de circulatie internationala.
2.Depinde de tine cat de mult iti place limba engleza.happy