| Nimeni91 a întrebat:

Am probleme la invatatul la istorie. Desi profesorul explica bine, pana acum habar nu am pe ce sa ma axez pentru bac. Nu pot retine nimic, adica azi invat si maine uit. Cei care ati luat note mari la istorie, cum ati procedat ca sa reusiti sa retineti macar partea din materie cea mai importanta? Eu nu pot invata...la romana este altfel... daca citesc opera respectiva pot face si pe loc o compunere la subiectul al treilea, insa la istorie nu pot invata deloc.

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Trebuie să te străduiești mai mult, altceva nu ai ce face, nu există baghete magice care să îți bage materia de la istorie în cap.

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

"Trebuie să te străduiești mai mult"
- pai si ce i-am zis eu sa citeasca mai des acea lectie ce e? Nu tot straduinta mai mare?!

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Dar de ce eu nu m-aș fi putut referi la cu totul altceva, și la mai multe chiar thinking La el este clar că nu prezintă interes de la sine acea materie, să se străduiască să se împrietenească cu ea mai bine.

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

Ee asa e mai bine. Ai spus pentru ce sa se straduiasca. Acum este mai clar.

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa o scoata la o cafea atunci ca sa se imprieteneasca si sa o citeasca printre randuri. Dar repede, pana nu se inchid toate restaurantele si cafenelele.

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Așa este, dar mesajul meu era menit doar pentru el să înțeleagă... ai stricat farmecul laughing

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai cand zici sa te straduiesti, trebuie sa spui la ce. Oricum ar fi, fiind vorba de istorie cand zici straduinta tot la a citit mai mult si mai des ajungi.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Să o scoată, dar fără prietenele ei atlasele nu iese. Va trebui să facă rezervare la care are de scos în oraș + că va plăti o notă mare bibliotecii. laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Nu trebuie neapărat, găsești mai bine cauza așa. Iarăși, "nu neapărat", tu vezi asta din perspectiva ta.

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

Si tu din a ta.

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Păi da, dar nu înseamnă că este greșit cum le vedem amândoi. happy

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

Evident. nimeni n-a zis asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Da.

| laSoledad a răspuns:

Trebuie sa citesti mai des acea lectie, ca sa-ti fixezi informatia in memorie. Nu doar de pe azi pe maine.

https://www.tpu.ro/......e-exemplu/