| beatricelbd a întrebat:

Am nevoie de ajutor..Nu stiu, mai ales nu inteleg cum se rezolva problemele la informatica in pseudopod..De ex:Afisati in ordine descrescatoare valori cu nr egal de cifre pare si cifre impare dintr-un interval ab citit.Cum incep..si ce ar trebui sa aflu mai exact..Nu inteleg nimic..Si as vrea sa mai stiu cum se parcurge un interval..Va rog ajutati-ma in curand am teza!

3 răspunsuri:
| Windswept a răspuns:

...Beatrice,in primul rand se numeste "pseudocod", si incepi Cu scrierea datelor de intrare, de manevra, si de iesire. Dupa, rezolvi problema...nu prea pot sa arat pe TPU cum dar iti dau o idee..Stiu 2 site-uri destul de bune cu probleme rezolvate: virtualacademy si info.mcip.Iti urez succes happy.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai intervalul ab il parcurgi cu o structura repetitiva (for).
Pentru ca trebuie sa afisezi descrescator ai sa parcurgi de la b la a.
Pentru fiecare valoare intre b si a calculezi numarul de cifre pare si numarul de cifre impare. Daca cele doua numere sunt egale le afisezi.

Pseudocod in genul

pentru i = b, a
nrp = detCifrePare(i);
nri = detCifreImpare(i);
daca nrp=nri
afiseaza i
sfarsit daca
sfarsit pentru

| Foreveraloone a răspuns:

Se numeste pseudocod.Pai intr-o structura repetitiva de la a pana la b(while) parcurgi toate cifrele si le verifici.Iti iei o variabila p pentru cifre pare si i pentru cifre impare.Si tot verifci cifrele numarului respectiv (daca n mod 10 mod 2==0 atunci p = p+1 altfel i =i+1, iar dupa ce ai facut instructiunea asta n primeste n div 10. )din nou intr-o structura repetitiva de aceasta data cu numar necunoscut de pas pana cand ajungi la n=0 unde se iese din a2a structura repetitiva si se intra din nou in cea cu numar cunsocut de pasi(for) unde se ia urmatorul numar si se fac exact aceleasi operatii...Mult noroc la teza...Cel mai bine ar fi sa-ti faci un tabel unde sa scrii variabele si sa vezi ce se intampla cu variabilele dupa executarea fiecarei instructiuni...