| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare cu referire la examenul de azi!
Am avut de aratat ca un text este basm. Daca la argumentare am scris si despre momentele subiectului are ceva? Daca da cam cat depuncteaza?

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

Actiunea unui basm este structurata pe momente ale subiectului, deci e bine, dar in primul rand sunt trasaturile: formule initiale (a fost odata...), repetarea cifrei trei, timpul si spatiul vag precizate, existenta personajelor fantastice...

| YAS1506 a răspuns (pentru maria6):

Mersi mult! Am scris despre celalalte trasaturi.
Inca o intrebare.
La compunerea libera unde nu e chiar o intamplare,, extraordinara", primesc punctajul pentru limita de spatiu si contextul spatio-temporal nu?
O sa iti dau funda!

| maria6 a răspuns (pentru YAS1506):

O intamplara reala sau imaginara petrecuta intr-o zi de sarbatoare. Nu trebuia o intamplare extraordinara. Deci primesti punctajul daca nu ai greseli...