| Gasy a întrebat:

Buna TPU am o intrebare sunt din Sibiu si tatal meu a zis ca se infinteaza din nou scolile profesionale si cu media mea nu o sa intru in unul din cele 4.-5 sau chiar 2-3 licee care o sa ramana sunt clasa a 7-a si pe a 5-a am avut media 9.06 pe a 6-a 8.56 si pe a 7-a sem I 9.28 daca cu medile mele nu intru care este media de admitere intr-un liceu?(scuzati greselile gramaticale dar sunt in graba)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti pastrezi mediile pe anii urmatori si media la teste este de valoare apropiata poti lejer sa mergi la un liceu. Scolile profesionale nu mai sunt ce au fost. Te vei trezi in clasa cu o mana de analfabeti si te vei plafona sa inveti in rand cu ei. Incearca sa aspiri la un liceu cat mai bun. (Mai bine sa intri la un liceu care are medie de admitere mare cu ultima medie din clasa decat la un liceu 'mai slab' cu prima). Lucrul asta o sa te puna intr-un altfel de anturaj in clasa, cu colegi mai competitivi. Ai timp sa te orientezi. Bafta.

| Sweetie_Andrada_1983 a răspuns:

Pai la mediile astea poti intra oriunde. Acum nu mai au copii note asa de bune deci poti intra cu usurinta unde vrei.