| RedAppLe a întrebat:

Buna TPU...Am o mare problema.Nu pot sa retin nimic la chimie.Si in general la celelalte materii daca invat peste doua saptamani maxim uit totul.Acum revenind la chimie dau teza marti si am facut clasificarea compusilor organici.Am reusit sa retin Hidrocarburile dar la Functiuniile mecanice m-am pierdut.Nu inteleg nimic si nu pot retine nimic.Am stins totul.Liniste deplina. Dar eu nu pot sa invat si nici nu ma pot concentra, in plus imi si piere cheful atunci cand nu inteleg nimic. Ce e de facut? Sa iau lecitina? stiti cumva alte metode prin care pot intelege? Ajutati-ma va rog eu...

Răspuns Câştigător
| KittyKa a răspuns:

Ar trebui sa inveti in fiecare zi, eu asa fac, si retin totul foarte bine. Uite metoda mea:
Învat la fiecare materie, putin cate putin, iar seara, in pat, ma gandesc ce-am invatat. A doua zi la fel, si tot asa in fiecare ziwinking Eu asa am facut, si crede-ma ca mergewinking Cu o zi inainte sa dai test, fa-ti mai intai temele la celelalte materii, si petrece toata ziua cu burta pe cartewinking A da, si mie imi piere de multeeeeee ori cheful, dar ma gandesc: " eh, lasa ca-mi trece ", si invat toata ziua happy In ziua aia aveam test la istorie ( urasc istoria ), si trebuia sa invat mult si bine. Dar las, ca-mi trece lenea! Si tie o sa-ti treaca!winking Cand nu intelegi un lucru, intreaba-ti profa/ proful de chimie happy Sunt sigura ca te va ajuta. Daca nu, ia totul pas cu pas si imagineaza-ti ce se intampla in carte.
Daca ai fi invatat de la inceput, nu ai avea probleme cu scoalawinking
Pa pa, si bafta la test!winking

| RedAppLe explică (pentru KittyKa):

Msm de sfat.Chestia este ca eu ma plictisesc repede si cand mai si vad paginile cu ce am d e invatat imi vine sa arunc caietele pe geamlaughing

| KittyKa a răspuns (pentru RedAppLe):

Da, dar cu rabdarea treci si marea! si eu aveam asa de multe pagini, dar am zis: " eeh, las ca trece ". ai sa vezi, trebuie sa ai rabdare, ca daca n-ai rabdare acum, la facultate ( daca vrei s-o faci ), gandeste-te ce-ai sa faci la facultate straight face de 10 ori mai mult invatat, asa ca pregateste-te pentru ce-i mai rau!winking