| GabiD a întrebat:

Bună TPU! Am on întrebare legata de restanțe. Știu ca la facultate prima restanta e gratuita, dar asta doar în acel an universitar? Deci dacă dau prima dată restanta pentru o materie din primul an, în anul 3 se plătește sau e gratis, fiind prima dată când o dau? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Hela a răspuns:

Trebuie sa platesti in alt an

2 răspunsuri:
| Hela a răspuns:

De exemplu ai la o materie restanta, examenul nu-l iei. ai o restanta gratis la aceeasi materie, sa zicem ca tot nu o iei. a doua deja se plateste, dar restanta la aceeasi materie. daca ai restante la doua materii, la ambele prima restanta este gratis. de la a doua in sus(doamne fereste) incepe sa se plateasca de la 45/50 de lei in sus happy

| GabiD explică (pentru Hela):

Nu asta am întrebat. Dacă prima, care e gratuita, nu o dau în același an, anii umratori mai este gratis dacă nu a mai fost dată, sau se plătește, fiind dată în alt an? Deci am restanta în anul 1, nu merg în sesiunea de restanțe când ar fi gratis pentru că e prima dată. Dacă merg în anul 3, mai este gratis având în vedere că nu am mai dat-o?

| Hela a răspuns (pentru GabiD):

Trebuie sa platesti in alt an