| Adrianuta a întrebat:

Buna TPU.

Am realizat cum vacanta a trecut si eu nu am citit nimic pentru liceu... am trecut clasa a 9 a ...profil stiinte sociale.

Imi puteti spune ce lecturi trebuie sa citesc acum cat mai am ceva timp? ...stiu ca e cam tarziu dar nu strica.

Ofer fundita si vot raspunsului corect!

3 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Primul roman pe care l-am facut eu intr-a noua la Stinte Sociale este "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade. Au urmat "Maitreyi" ( de acelasi autor ), "De veghe in lanul de secara" - J.D. Salinger, "Romeo si Julieta" - Shakespeare, "Morometii" ( volumul I ) - Marin Preda, "Mara" - Ioan Slavici si cateva poezii. Au trecut 4 ani si nu mi le amintesc pe toate, dar de acestea sunt sigura. Bafta!

| Mihaela111 a răspuns:

Citeste "Mara" (din cate imi amintesc acesta este romanul care se studiaza in primul semestru)

| Ceriik a răspuns:

Si eu am trecut cls a9a profil mate-info n-am citit nimic din cls a 4a si totusi am reusit sa iau 9, 35 la examen. Te sfatuiesc sa citeti totusi niste carti pe gustul tau, care te pasioneaza, sa le citesti din placere.