| Pyxel14 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o intrebare...sunt in clasa a VIII-a si nu stiu la ce liceu sa merg.
(la romana am media 10, iar la matematica media 8)
Ma gandeam sa merg ori la stiinte ale naturi sau educatie sociala. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Stiinte ale naturii respectiv stiinte sociale sunt destul de diferite. Depinde de tine : Te atrag mai mult biologie / chimia / fizica sau psihologia / istoria / geografia / sociologia? Si sa stii ca la stiinte ale naturii se face mai multa matematica, M2, dar e mai usoara ca la mate-info. Succes la simulari si la examen, iar mai apoi in alegerea unei specializari!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce-ti place mai mult si de ce facultate/scoala postliceala vrei sa urmezi dupa terminarea liceului.
Poti merge pe un profil de filologie, stiinte sociale sau chiar stiinte ale naturii, daca iti plac fizica, chimia, biologia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educație socială nu există. Poate științe sociale.
Aceste nu sunt licee, ci profiluri.
Trebuie să te mai informezi...
În primul rând vezi ce licee sunt în orașul tău pe la media pe care o vei lua tu în examen, să zicem 8. Și de acolo vezi și tu. Aș miza pe științe sociale.