| DenisHreth45 a întrebat:

Bună TPU, am terminat clasa a 9-a la profesională și vreau să mă transfer la liceu din a 10-a, mi-a spus doamna dirgintă că dacă vreau să mă transfer la liceu va trebui să refac a 9-a și nu știu dacă e adevarat sau dacă încearcă să mă sperie ca să nu mă transfer. Știe cineva dacă trebuie să refac a 9-a sau pot merge direct în a 10-a la liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat ce ti-a spus diriginta, este conform cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

1 răspuns: