| xtembix a întrebat:

Anul viitor voi da examenul de admitere la liceu. Vreau si eu sa-mi spuneti cum se intra la liceu, cum se intra la un profil, ce teste si examene trebuie sa dau cum trebuie sa procedez, ce trebuie sa fac inainte de a intra la liceu, in functie de ce intru la un profil, cine alege profilul/sau cum se alege? As vrea sa imi explicati, totul sa stiu! Va mutumesc anticipat si va raman datoare!

Răspuns Câştigător
| KaTalyNutzuU a răspuns:

Buna si eu voi avea la anul examenul de admitere!
Inainte de a intra la liceu se calculeaza media generala :Se aduna, mediile 5-8, se impart la 4 apoi se aduna notele la examen si se impart la 2. Rezultatele se aduna apoi si se impart la 2 si aceea este media de liceu. Sa luam un exemplu: in clasa a 5 a media: 9:73
a 6 a: 9:50
a 7a : 9:93
si a 8 a: 9:10

Se aduna: 9, 73 + 9, 50 + 9, 93 + 9, 10 = 38, 26

38, 26 : 4 = 9, 56

media examenelor
La romana = 9
si la mate= 7

7+9 = 16

16:2= 8

8 + 9, 56 = 17, 56

17, 56 : 2 = 8, 78 media de intrare la examen
Iar daca ai medie buna te duci la ce liceu vrei tu cu fisa matricola!
bafta

1 răspuns:
| mTk273 a răspuns:

Nu te grabi, ai mult timp la dispozitie.winking
In orice caz, iti va da brosura de admitere iar acolo iti spune tot ce trebuie sa faci.
Succes!