| xtembix a întrebat:

La anul voi da examenul pentru a intra la liceu. Eu intru la ce profil vreau sau cum? Cum intru la un profil? In functie de ce? Cine ma trimite la un anumit profil?

Răspuns Câştigător
| Alessandro a răspuns:

Bună.
Să lămurim cu media.
Deci, vei da examen la limba română și la matematică.
Se va face media din examene, și se adună cu media 5-8, după care se împarte la 2.
Eu media 5-8 am avut-o 7.95, și în examen la română am luat 8.40 și la matemată 6.30
8.40 + 6.30 = 14.70 : 2 = 7.35. Asta e media din examene.
Media din examene se adună cu media 5-8 și rezultă media de admitere.
În cauzul meu, 7.35 + 7.95 = 15.3 : 2 = 7.65
Deci 7.65 este media de admitere, media finală cu care voi intra la liceu.
Sper că ai înțeles.

Acum, cu liceele.
Deci, cam o lună înainte de examene ți se va da o fișă, unde sunt trecute toate liceele din județul tău și toate profilele liceelor respective, dar și ultima medie cu care s-a intrat în anul precedent.
Eu am optat pentru profilul filologie, al Liceului Pedagogic Tulcea, unde ultima medie din 2010 era 7.61.
Această fișă ți se dă cu scopul de a te orienta după mediile de anul trecut. De exemplu dacă tu ai 7.20 și la liceul X s-a intrat anul trecut cu 8.50, e puțin probabil să intri. aproape imposibil.
Deci fișa aia doar o păstrezi, și te uiți acasă cu părinții, vă gândiți cam unde te-ai încadra. ( la momentul respectiv tu nu vei ști media de admitere, pentru că asta se va întâmpla înainte de examene ).
După câteva zile de la afișarea notelor examenelor ( când știi clar și media de admitere ), te va chema la școală pentru completarea fișelor cu opțiunile tale ( adică să pui în ordine liceele care le vrei ).
Fiecare profil al unui liceu are un cod ( diferit bineînțeles ). Tu vei completa cu codurile ( nu îți imagina că scrii acolo liceul și profilul în cuvinte ).
Eu am vrut la Pedagogic - Filologie. Codul este 124. Am completat primele 3 căsuțe cu numarul 124, și tot așa.
Deci vei pune în ordine codurile profilulelor liceelor pe care le dorești.
Se pun minim 10, căci dacă nu intri la primul să intri la al doilea.
Dar depinde. Că dacă tu vrei la liceul X, și anul trecut ultima media fost 8.10 și tu ai 8.20, e posibil să intrii, e posibil să nu.
Totul depinde mediile copiilor care vor la liceul respectiv, că dacă cele 30 de locuri se completează cu copii cu medii mai mari decât a ta, intri la a doua opțiune și dacă și acolo s-au completat locurile cu copii cu medii mai mari, atunci intri la a treia opțiune și tot așa.
Cine te trimite la un anumit profil? Repartiția computerizată este făcută de un caltulator.
Eu cu toate că am avut media 7.65, iar ultima medie de anul trecut era 7.61, eu am intrat. Ultima medie în noua mea clasă a fost 7.41.
Deci, chiar dacă ai o medie puțin sub/peste media din 2010, nu ezita să treci opțiunea respectivă.
Succes, și îți doresc să intrii acolo unde își dorești!
Pa-pa.

| codrutatomoiaga a răspuns (pentru Alessandro):

Si cum fac daca vreau la un liceu din alt județ?

6 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

In functie de media de admitere vei intra la un liceu cat mai bun.Media de admitere este 50% media generala din cls V-VIII + 50% examenele pe care le dai la sfarsitul clasei a VIII-a.winking
Sper ca am putut sa te ajut.

| UnDeaD96 a răspuns:

Salut! Tu in clasa a8a vei da un examen/evaluare care se va aduna cu media ta de absolvire si se va realiza media de adimtere.Cu media aceasta de amitere tu te hotarasti la ce liceu ai vrea sa te duci si la ce profil. Dupa ce ai terminat cu examenele si tot ti se va da un ghid in care o sa ti se explice toate nelamuririle si unde sunt afisate toate liceele din judetul tau cu toate profilele de unde tu vei alege un liceu si un profil.
Sper ca te-am ajutat.

| behappy a răspuns:

O frate.straight face
Tu iti alegi singura la ce liceu si la ce profil vrei sa mergi.
Dupa ce dai examene.si iti calculezi media bla bla.o sa te duci la scoala ca sa completezi o fisa.
Fiecare liceu si profil are un anumit cod.si il completezi pe fisa. apoi vei fi repartizata de catre un computer. dupa media de admitere.
Sper ca ai inteles thinking

| Ishq333 a răspuns:

Deci: tu dai examenul la romana si la mate.media de admitere se face din media claselor 5-8 si media examenelor la mate si rom(adica mate + rom / 2) ...deci media de admitere este: media 5-8 + media examene / 2.asta este media de admitere.de aici vei primi o brosura cu toate liceele.tu iti alegi profilul si liceul.de exemplu vrei la dante alighieri la stiintele naturii(media este 8). daca tu ai media 7 ai sanse sa nu intri, dar daca ai media 9 ai toate sansele sa intri.si pui codul liceului pe primul loc si asa si la alte licee pe care le vrei. dupa ce ai completat foaia, codurile vor fi introduse in PC iar Pc-ul te va repatiza la liceu... sper ca m-am facut inteleasa, funda? big grinwhistling

| freelove1486 a răspuns:

Bunaaa...
da este la profil vrei tu sa-l pui primul pe lista de licee si in functie de media de la capacitate vei intra dar daca nu ai media corespunzatoare vei intra la celalalte opriuni pe care leai pus pe lista