| soraya3456 a întrebat:

Buna TPU as dori si eu functiile sintactice ale adjectivului adica intrebarile le doresc cu functia funda si sa mentionati si cazul

Răspuns Câştigător
| ilovemovies a răspuns:

Nominativ:
Nume predicativ: Cărțile sunt frumoase.
Atribut adjectival: Cărțile frumoase sunt pe masă.
Acuzativ:
Atribut adjectival: L-am văzut pe băiatul frumos.
Complement circumstanțial de timp: De mic era talentat la desen.
Complement indirect: Din palid s-a făcut deodată roșu ca focul.
Complement circumstanțial rel.: De frumoasă e frumoasă n-ai ce zice.
Complement circumstanțial cauză: Și plângeam de supărată că tu nu te-ai priceput.
Genitiv:
Atribut adjectival: În ciuda spuselor false el a mers mai departe.
Dativ:
Atribut adjectival: Am jucat, asemenea unui copil deștept.
Vocativ:
Atribut adjectival: Copile obraznic, te arunc pe fereastră!
Obs: La cazul nominativ adjectivul poate îndeplini alte două funcții sintatice:
atribut circumstanțial: Ei își rezolvă singuri problemele.
element predicativ suplimentar: Îl știu leneș și morocănos (știu că e leneș și morocănos).
Obs: În clasa adjectivului se integrează mai multe tipuri:
adjectivele propriu-zise: gras, scund, frumos
participiu adjectival: Spus, auzit, citit, scris
gerunziu adjectival: aburindă, fumegândă etc
numerale cu valoare adjectivală
adjective provenite din pronume: adjectivele pronominale demonstrativ, nehotărât, posesiv, relativ, interogativ, de întărire, negativ
adjective provenite din adverbe: așa, astfel, bine, repede;
adjective provenite din prepoziții: asemenea, aidoma, potrivit, mulțumită, contrar, conform.

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns (pentru ilovemovies):

Vocativul nu are f.s!

| Shi_Atat_Madutu_1996 a răspuns (pentru ღBuBuRuZaTaღ):

Ba da!

Atribut Apozitional!

| Radu_Matei_2002 a răspuns (pentru ilovemovies):

Ba ce naiba ma chiar asa... ADJECTIVUL STA DOAR PE LANGA SUBSTANTIV! Ma chiar asa am ajuns ma chiar asa... Pfuaiiii, du-te la sectiunea de prosti ma

| FaraNumePls a răspuns (pentru Shi_Atat_Madutu_1996):

Nu are funcție sintactică.