| alexionut45 a întrebat:

lasati-mi va rog un link cu toate functiile sintactice si intrebarile lor.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| moniii5 a răspuns:

NOMINATIV

Subiect (cine?; ce?)Ex. : El este cel mai cuminte.

Atribut apoziţional (arată cum este subiectul)Ex. : Azor, căţelul, este în curte.

Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; cum este S?)Ex. : El este prietenul meu.
DATIV

Complement indirect (cui?)Ex. : Dau Andreei stiloul meu.

Nume predicativ (asemenea cui?)Ex. : Noi suntem asemenea lor.

Complement circumstanţial de locEx. : Stai locului!
GENITIV

Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?)Ex. : Cărţile Anei sunt neînrijite.

Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei.

Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine? etc.)Ex. : Ne jucăm în spatele blocului.

Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?)Ex. : A pierdut din cauza piciorului rupt.
ACUZATIV

Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?)Ex. : Viaţa de câine este grea.

Nume predicativEx. : Cartea este de istorie.

Complement direct (pe cine?; ce?)Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut.

Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.)Ex. : Merg cu Andrei la mare.

Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?) Ex. : Mergem la cinematograf. happy