| Deeiiutsa a întrebat:

As vrea cat mai multe detalii despre profilul mate-info!
-ce obiecte fac?
-cate ore din fiecare obiecty fac pe saptamana?
-la ce dau teza?
-la ce dau bacul?
-de ce ore scap?
-cu ce diploma termin?
-ce facultate pot urma mai exact dupa terminarea acestui liceu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti raspund in ordine inversa:

- cam orice, desi ideal e ceva ce are tangenta cu matematica, fizica si informatica, deci IT, inginerie.
- o diploma de absolvire a liceului(parca) total irelevanta in afara de prezenta ei intr-un dosar de inscriere la facultate. Valabil si pentru diploma de bac. Dar nu stam acum sa vorbim de facultati, cum se face inscrierea.
- Scapi de latina, daca poti zice asa, in plus faci mai putine ore de istorie, geografie, romana si limbi straine, stiinte sociale(logica, psihologie, filosofie, etc.). In schimb cei de la Uman vor avea fix pe dos. Vor avea mai putine ore de matematica, informatica, fizica, chimie, etc. ce tine de Real(mate-info)
- Dai bacul scris(in rest nu conteaza) la romana, mate, iar apoi la alegere intre info, fizica, chimie, biologie. Parca atat.
- Teze dai la romana, mate, info si la alegere intre fizica, chimie, biologie.
- In principiu maxim 3 ore de romana, 2 de engleza, 2 de alta limba straina(germana, fracenza, depinde ce ai facut inainte in scoala generala), vreo 4-6 ore de mate si info (daca esti la intensiv sigur faci mai mult de 4 cu tot cu optionale), vreo 3 de fizica, 2 de chimie, asta doar pe clasa a IX-a, in anii urmatori e posibil sa mai creasca...cu o ora, doua, cel putin in a XII-a aproape se dubleaza numarul de ore de mate si info. Biologia vreo 2 ore pe saptamana. Cam astea. In rest sunt materii de Uman din care faci doar 1 ora pe saptamana(geografie, istorie, etc.).
- Ce ai facut pana in gimnaziu fara latina. In clasa a IX-a faci cam aceleasi materii. Doar ca materii total noi ar fi: logica. In rest nu vad alta. Apoi in a X-a:psihologia, apoi economia in a XI-a, filosofia in a XII-a, iar tot prin a X-a faci educatie antreprenoriala. Mai multe nu stiu sa-ti mai zic. Poate s-or mai fi schimbat unele, dar nu radical.

| Deeiiutsa explică (pentru anonim_4396):

Dar muzica, desen, ed.fiizica ser mai fac la mate-info?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deeiiutsa):

Doar pana in clasa a X-a mai faci muzica si desen. Bine, eu nici nu m-am gandit la ele la cat de irelevante sunt si de umplutura. Sunt bune pentru niste medii de 10 acolo, la fel si religiahee hee Sport ai parca cate 2 ore pe saptamana. Cel putin in clasa a IX-a sau in a XII-a(cand se dadea si bac candva). Acum nu stiu sigur, nimeni n-are cum. Depinde! Insa nu scapi de ele! Muzica si desen faci sigur in clasa a IX-a. In a X-a e posibil sa faci alternativ: o data la 2 saptamani- cand desen, cand muzica. Asa a fost la mine cel putin. In mod normal ar trebui sa le scoata de tot de la profilul asta.

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Faci 5 ore de Matematică, 4 ore de Română, 3 ore de Informatică, 2 ore de Tic, o oră de Biologie, 2 ore de Chimie, 2 ore de Fizică, o oră de Istorie.
BAC-ul îl dai la Română, Informatică şi Matematică. De asemenea dai competenţe digitale, competenţă orală la Română şi la o limbă străină.
Succes!

| Deeiiutsa explică:

Si daca termin doar liceul de mate-info fara a urma o facultate, la ce ma pot angaja doar cu acea diploma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deeiiutsa):

Nicaieri in principiu. Nu te angajeaza nimeni DOAR pentru ca ai terminat liceu de mate-info. Mai bine faci o scoala profesionala. big grin Daca nu stii sa practici o meserie atunci n-ai sanse! De-aia profilul Real e incadrat in filiera teoretica! Nu zic ca e imposibil sa fii angajat, doar ca nu neaparat pe specializarea liceului, ori trebuie sa fii prea bun macar la informatica, sa inveti bine programare si te-ar putea angaja cineva dupa 18 ani(chiar mai devreme si banii vor veni in functie de cat de bun esti). Oricum tot e ceva fata de Uman(filologie, stiinte sociale) la care chiar n-ai unde sa te duci fara facultate.

| Deeiiutsa explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu se gasesc locuri de munca daca ai terminat mate-info?
Adica na, sunt persoane angajate fara liceu doar cu generala...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deeiiutsa):

Da, dar stii tu ca lucreaza si pe specializarea liceului? Specializare care e doar teoretica si necesara mai departe la facultate? Nu e o specializare profesionala! Asta poti face doar in particular!

| Deeiiutsa explică (pentru anonim_4396):

Nu.dar nah...app nu stii nimic legat de cursurile de ospatar-bucatar-patiser?
Ma refer daca pot urma aceste cursuri in afara liceului si sa ies cu diploma sa ma pot angaja ca ospatar si sa-mi continui liceul de mate-info?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deeiiutsa):

Nu pot sa-ti dau raspunsuri sigure in privinta asta. Mai bine intreaba asta la categoria Legislatie, Politic&Social, asta si pentru ca sunt chestii care tin si de faptul ca iti trebuie o anumita varsta legala, nu prea se intereseaza angajatorii dupa minori, mai ales daca nu poti lucra decat cu jumatate de norma sau part-time...