| xallesdx a întrebat:

As vrea o parere din partea voastra...
Cei din clasele a VIII-a,la ce profil de liceu vreti sa intrati si de ce?
Iar cei de la liceu,la ce profil sunteti? De ce la-ti ales? Este greu? Care sunt materiile de baza la profilul la care sunteti?
Si as mai vrea o intrebare : Examenul de capacitate este atat de greu cum zic toti ceilalti? Avand in vedere ca ma descurc foarte bine la limba romana, iar la matematica asa si asa...

Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te descurci foarte bine la romana? du-te la filologie. nu vrei asta? gandeste-te la ceva care iti place si care stii sigur ca te-ar indrepta in directia buna sau macar in directia spre care vrei sa mergi. nu te astepta ca ceilalti sa iti dea raspunsurile. nu te lasa influentat/a de ceea ce le place sau nu altora.gandeste pentru tine. daca cineva ti-ar zice ca nu stiu ce profil e usor sau altceva, asta se aplica pentru respectiva persoana. pentru tine poate fi o experienta diferita.
iar examenul e simplu. mananca o ciocolata inainte de testare daca "joaca inima-n tine", pe mine m-a ajutat.

| xallesdx explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de sfat!
M-am decis acum cateva zile sa merg la filologie bilingv spaniola-romana pentru ca am auzit ca sunt foarte multe avantaje pe viitor.

14 răspunsuri:
| onlyme2851 a răspuns:

L-ati*( poate era din greseala, ca zici ca te descurci foarte bine la romana).
Eu sunt la mate-info, clasa a Xa. L-am ales pentru ca voiam sa merg pe informatica mai departe, dar acum nu mai sunt asa sigura de asta. Materiile de baza sunt matematica si informatica, iar pe langa astea fizica.
Examenul de capacitate e de nivel mediu. La romana trebuie sa stii sa te exprimi, sa ai logica in insiruirea ideilor. Trebuie sa scrii frumos, sa asezi in pagina cum trebuie. La mate nu e foarte greu, daca ai invatat cat de cat pana acum, te descurci.

| xallesdx explică (pentru onlyme2851):

Eu scriu repede. happy

| onlyme2851 a răspuns (pentru xallesdx):

Toti cei care au greseli de scriere spun ca scriu repede. Da' ce treaba are asta? Nu gandesti cand scrii?

| xallesdx explică (pentru onlyme2851):

Si daca esti destept si presupun ca te si consideri destept...
Asa urat faci pentru ca nu am pus cratima unde trebuia?
Oricui ii se poate intampla prietene, nu cred ca tu ai avut mereu scrisul frumos asezat in pagina si fara greseli de ortografie si m-am grabit sa pun intrebarea pentru ca trebuia sa plec la niste cursuri. Poate nu am fost atenta dar nu inseamna ca trebuie sa te manifesti in halul asta pentru o linie amarata.
GET A LIFE!

| onlyme2851 a răspuns (pentru xallesdx):

Am o viata, nu m-am manifestat in niciun fel si nu ma consider vreun geniu nedescoperit. Nu te-am jignit, doar mi-am folosit dreptul de a-mi spune parerea.

| xallesdx explică (pentru onlyme2851):

Fie cum zici tu, eu zic ca nu-i frumos sa corectezi pe nimeni ca nu esti profesor, fiecare greseste. happy

| Kerli a răspuns:

Sunt la mate-info intensiv info
dau teze la romana, matematica, informatica si una la alegere dintre biologie, chimie si fizica
mie mi-a placut mult matematica si fizica, de aceea am ales acest profil

| andrei1237 a răspuns:

Eu vreau sa intru la uman pentru ca este mai usor decat la real. Examenul de capacitate nu este atat de greu trebuia doar sa inveti.

| dydydeea a răspuns:

Deci, si eu sunt in clasa a 8 a si as vrea sa intru la mate-info( inainte voiam sa stiinte ale naturii dar m-am gandit ca nu merita) si nu ma intreba de ce... poate pentru ca e cel mai bun profil si pentru ca sunt multe posibilitati dupa ce termini liceul avand acest profil!
Eu zic ca examenul de capacitate nu e foarte greu, cel putin eu spun ca la matematica e foarte usor in comparatie cu romana... eu sunt invers cum esti tu... ma descurc foarte bine la matematica dar la romana asa si asa laughing
Apropo ce note ai luat la simulari?
:*:*numai bine si succes

| xallesdx explică (pentru dydydeea):

La limba romana am luat 9, 20 si la matematica, ei bine, 5, 60. laughing
Important este ca am luat peste 5 in ambele simulari.
Tu ce note ai luat?

| InsertName a răspuns:

Eu vreau sa intru la arte la design si arhitectura happy

| FairyTailFan a răspuns:

Eu vreau sa intru la mate-info pentru ca ma descurc destul de bine la mate.

| Siraxta a răspuns:

Sunt la filo bilingv engleză-germană.L-am ales pentru că limbile străine şi restul materiilor umaniste (în special filozofia şi psihologia) şi artele sunt singurele chestii la care mă pricep.Nu-mi vedeam locul decât într-un liceu de arte, dar toată lumea m-a descurajat şi într-un final mi-am dat şi eu seama că nu fac mare lucru cu un liceu de arte şi că pot face muzică şi pictură şi ca hobby.
La profilul meu se pune accent pe română, istorie şi limbi străine(până la sfârşitul liceului o să ajungi să faci 3 limbi +latina).Mie nu mi s-a părut deloc greu examenul la română, chiar banal la unele cerinţe, însă la mate, care nu-i chiar punctul meu forte, am dat-o-n bară.În principal, dacă ai fost atent în gimnaziu la orele de mate şi dacă lucrezi constant acasă pentru că ce faci la clasă nu ajunge, mai ales dacă nu ai un profesor chiar excelent, e imposibil să nu scoţi un 7.La română se pune accent pe creativitate, şi dacă spuneai că te descurci, o să-ţi fie mai mult decât uşor.