| CATALINALIN a întrebat:

as vrea sa va intreb ceva, am inteles ca exista post liceale la care te poti inscrie fara bacalaoreat......este adevarat...astept parerile voastre sau mai spuneti-mi unde se poate inscrie fara bacalaureat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da!--- Legea educatiei nationale iti permite accesul la scoli postliceale autorizate si acreditate --- vezi Legea nr.1/2010,Art.77,alin1)
" (1) Absolvenţii învăţământului liceal primesc diploma de absolvire şi foaia matricolă, parte a
portofoliului educaţional, care atestă finalizarea studiilor liceale şi care conferă dreptul de acces, în condi
în condiţiile legii, în învăţământul postliceal, precum şi dreptul de sustinere a examenului de bacalaureat."

Numai ca, la admiterea in scolile postliceale de stat se cere diploma de bacalaureat! La admiterea in scolile postliceale private( apartinand unor fundatii cum este spre exemplu, FEG -Iasi) nu poti accede la un loc fara taxa decat daca ai diploma de bacalaureat--- vezi punctul 8 de aici:http://blog.feg.ro/intrebari-frecvente/
Scolile postliceale, la finalizare si in urma unui examen, ofera un Certificat de competenta profesionala cam cu aceiasi valoare ca cel conferit de acel atestat pe care il dai la finalizarea unui liceu.Depinde de conditiile cerute de fiecare angajator daca, la angajare, iti va cere diploma de bacalaureat sau un certificat de atestare a competentelor.

Deci, in rezumat:
* te poti inscrie la o scoala postliceala privata dar pe locurile "cu taxa".

2 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Scolile postliceale primesc la inscrieri si elevi fara diploma de bacalureat, insa pe parcursul celor 2-3 ani de scoala elevul trebuie sa aiba diploma de bacalaureat caci altfel nu va putea profesa pe piata muncii doar cu diploma de finalizarea scolii respective.Iar in legatura cu numarul lor..fiecare oras are scoliile sale postliceale aparte.

| aleahimk a răspuns:

Buna! Da, este adevarat, poti face o postliceala si daca nu ai luat bacalaureatul. Iti poti alege un domeniu la F.E.G. Uite aici mai multe detalii : http://www.feg.ro/ro/scoala_postliceala_feg_iasi/

Link-ul acesta este despre F.E.G din Iasi doar ca sa iti faci o idee despre cum este acolo, insa F.E.G este in aproape toate judetele.