| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Azi mi-am cumparat o carte cu teste pentru istorie, bazandu-ma doar pe ce ne-a predat la scoala proful pentru bac. Ce surpriza: nu stiu sa rezolv nici jumatate din exercitiile care nu sunt pe baza textului, ce sa mai zic de eseu. Chiar nu stiu ce sa fac. Eu am si o carte cu sinteze din care invat, dar pur si simplu mi se foarte grele testele de bac.

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Inseamna ca profesorul nu e nici el pregatit si nu v-a predat suficient.

| Erin28 explică (pentru Yuoia):

Da, stiu asta, numai ca in fiecare an la clasa lui se lua note mari, cu care se lauda insusi el, ca din cauza devotamentului sau au luat elevii note de 9 si 10, in proportie de 30 la suta din clasa, iar restul, cam, peste 40 la suta, luau note de 7 si 8, si foarte putini elevi luau 6 sau mai putin. Insa am aflat ca toti elevii cu note mari luau meditatii de la alti profesori ma buni. Eu chiar nu stiu ce sa fac. O sa invat suplimentar din alte carti, sa vad daca o sa reusesc. Meditatii chiar nu imi permit sa fac, intrucat as avea nevoie de peste 3 ore pe saptamana, costa cam 80-100 de lei ora, si mai este si sora mea, care si ea are nevoie de meditatii tot pentru examen. O sa vad eu cum o sa ma descurc singura, pentru ca scoala nu prea te pregateste daca te bizui pe ea singura.
Multumesc!